Wspólnie napiszmy i wydajmy tę książkę

Wspólnie napiszmy i wydajmy tę książkę

Pamiętasz pierwsze seanse w Światowidzie? A może stałeś w kolejkach po bilety na „Gwiezdne wojny” czy „Wejście smoka” w Syrenie? Elbląskie kino to nasze emocje. Zatrzymajmy je wspólnie na dłużej.

– Uświadomiliśmy sobie, że teraz jest ostatni moment, żeby dotrzeć do pierwszych widzów i pierwszych pracowników elbląskiego kina. Doszukać się do najciekawszych historii , utrwalić je w formie  książki i tym samym zachować dla potomnych – mówi Natalia Piotrowska, kierownik Kina Światowid.

W tym roku ostatnie, lokalne kino w Elblągu obchodzi 55. urodziny. Za nami ponad pół wieku historii, wspomnień, anegdot, zdjęć.  Nie chcemy, żeby minęły wraz z czasem. A może ktoś pamięta inne obiekty X muzy, które działały w Elblągu? Je także ujmiemy w naszej publikacji.

Chcemy poznać i zebrać najciekawsze historie w jednym miejscu

W książce zaprezentujemy historię elbląskich kin w zmieniających się okolicznościach: politycznych/ustrojowych, gospodarczych, w sposobach finansowania kultury, dystrybucji filmów, itp. Pokażemy momenty przełomowe. To jak przystosowywaliśmy się do zmian – często to było zabawne! Nie będziemy nudzić. Będziemy opowiadać.

Oddamy głos naszym widzom. Obecnym i dawnym pracownikom. Chcemy, żeby światło dzienne ujrzały opowieści z kuchni kina. Zdjęcia, które leżą w archiwach i w domowych szufladach.

Zróbmy to razem

Przechodząc do sedna. Nie jesteśmy w stanie napisać tej książki sami. Od elblążan – byłych i obecnych – potrzebujemy:

– Historii. Elbląskie kina, to kina elblążan. Dlatego chcemy, żeby ta publikacja była zbiorem kinowych opowieści naszych widzów. Przyjdź, zadzwoń albo napisz. Podziel się ciekawą anegdotą.

– Zdjęć i innych materiałów. Niech nie leżą w szufladzie. Przynieś nam, my je skopiujemy i – obiecujemy – oddamy w nienaruszonym stanie.

– Wsparcia finansowego. Potrzebujemy pieniędzy na profesjonalne opracowanie graficzne, skład, łamanie i wydruk publikacji. Zależy nam na jakości. Na dobrym papierze. Na estetyce cieszącej oko. Tak, żebyśmy, nawet po latach, z przyjemnością sięgali po to, co wspólnie zrobimy teraz. Uruchomiliśmy zbiórkę na wydanie książki na portalu wspieram.to

Zrobimy to albo teraz albo nigdy. Czasu jest bardzo mało, a do zebrania 16 tysięcy złotych. Dołączysz się?

Link do zbiórki: wspieram.to/historia_kina_elblagu

Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania. Skontaktować można się z nami:

– pod numerem telefonu: 55 611 20 56 (biuro kina);
– pisząc na adres mailowy: kino@swiatowid.elblag.pl
– przez Facebooka: Kino Światowid.

Przekaż znajomym