Spotkanie odbędzie się w czwartek, 5 listopada o godz. 18.00 w sali kameralnej Kina Światowid. Wstęp wolny.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 5 listopada o godz. 18.00 w sali kameralnej Kina Światowid. Wstęp wolny.

Spotkanie, które będzie okazją nie tylko do zapoznania się bliżej z historią legendarnej krainy Króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu, ale także do wysłuchania tradycyjnej bretońskiej muzyki. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Centrum Polsko-Francuskie Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie zapraszają na XX Dni Bretanii, które odbędą się w czwartek, 5 listopada. Wstęp wolny.

Jean-Jacques Monnier, historyk i pisarz, specjalizujący się w historii Bretanii (kraina w północno-zachodniej Francji) i Olivier Caillebot, dziennikarz radiowy wspólnie prowadzą spotkania na temat historii Bretanii utrzymane w konwencji swobodnego dialogu ilustrowanego obrazem i muzyką. Podczas rozmowy prezentują historię swojego regionu wspominając zarówno o najważniejszych faktach z dziejów, jak i o mniej znanych, a znaczących wydarzeniach.

– Dla elblążan będzie to okazja nie tylko do zapoznania się bliżej z historią legendarnej krainy Króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu, ale także do wysłuchania tradycyjnej bretońskiej muzyki  – mówią organizatorzy spotkania.

Bretania to miejsce, gdzie mieszają się kultury anglosaska z romańską. Ogromny wpływ na wygląd regionu i ludzi w nim żyjących ma celtycka przeszłość. Tutaj spotkać można niepowtarzalne krajobrazy wybrzeża Atlantyku – piaszczyste plaże, skaliste klify i urwiska.

Spotkanie, które odbędzie się w CSE „Światowid” ma przybliżyć polskiej publiczności celtycki rodowód Bretanii, jej tożsamość kulturową i artystyczną oraz jej oryginalne miejsce na mapie współczesnej Francji. Rozmowie dziennikarza z historykiem  (z udziałem tłumacza) towarzyszyć będą typowe melodie i pieśni bretońskie oraz fotografie.

Francuscy goście wieczoru: Jean-Jacques Monnier (historyk), Olivier Caillebot (dziennikarz), Corentin Le Davay (pieśniarz bretoński), Alan Madec (akordeonista- muzyk bretoński). Spotkanie odbędzie się w czwartek, 5 listopada o godz. 18.00 w sali kameralnej Kina Światowid. Wstęp wolny.

Przekaż znajomym