Zapowiada się moc atrakcji

Zapowiada się moc atrakcji

Już od jutra, przez trzy dni elbląska starówka pachnieć będzie chlebem i regionalnymi specjałami. Nie zabraknie oczywiście innych atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i tych starszych. Poniżej prezentujemy szczegółowy plan tegorocznego Święta Chleba.

Szczegółowy program przedstawia się następująco:

piątek – 11.09.2015

Stare Miasto

10:00 – 22:00 Jarmark produktów regionalnych

Jarmark z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową

  • 10:00 – 18:00 Wystawa „Historia w ludzkich losach zapisana…” Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie – Brama Targowa – cykl fotografii, które powstały w trakcie etnograficznych badań terenowych realizowanych przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, w ramach projektu „Mazury na ludowo”.
  • 10:00 – 20:00 Koncerty plenerowe, spektakle teatru ulicznego, pokazy kuglarskie, szczudlarze i inne atrakcje, m.in.
  • godz.18:30 Teatr uliczny
  • godz. 20:30 pokaz tańca z ogniem
  • 10:00 – 22:00 Piękno dawnych ksiąg. Zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej – wystawa zewnętrzna przedstawiająca piękno dawnej sztuki książki
  • 10:00 – 22:00 Historia ciekawsza niż myślisz – wystawa zewnętrzna Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
  • 18:30 „Przybycie wyprawy Hermanna von Balka do Elbląga” – przemarsz wojsk krzyżackich i pruskich

Plac Katedralny – Scena główna

11:00 – 13:00 Inauguracja Święta Chleba. Prezentacje artystyczne

13:00 – 15:00 Prezentacje Młodzieżowego Domu Kultury

Sekcja wokalna: Grupa Wokalna „Szalone Małolaty”, „Szalone”, „NOW!” oraz występy solistów Mai Kadłubowskiej i Pawła Marchla

Prezentacja: Pracownia perkusji i pracownia saksofonu

Prezentacja: Sekcja muzyki dawnej

Sekcja taneczna-streetdance

15:00 – 16:00 Występ Zespołu „Karszewianki”

16:00 – 17:30 Finał konkursu Dziennika Elbląskiego „Dziewczyna Piekarczyka”

17:30 – 18:00 Koncert na cymbałach wileńskich Piotra Krupskiego

19:00 – 20:00 Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Szuwary”

Plac Katedralny

  • 10:00 – 19:00 „Zabawy z historią” – strefa historycznych zabaw i animacji dla dzieci, pokazy rzemiosła

Bulwar Zygmunta Augusta

  • 13:00 – 19:00 „Elbląg w formie” – strefa rekreacji – atrakcje dla dzieci, konkursy sprawnościowe, zabawy, pokazy taneczne, zajęcia fitness
  • 13:00 – 19:00 Obóz rycerski – rekonstrukcja obozowiska wojsk krzyżackich i pruskich

Wyspa Spichrzów

10:00 – 20:00 WESOŁE MIASTECZKO park zabaw dla dzieci i młodzieży

Instytucje kultury

Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu

11:00 – 19:00

  • Film holograficzny: „Historie ponad granicami” – przedstawiający dwa tysiące lat historii i przemian kulturowych południowo-wschodniego pobrzeża Bałtyku
  • Wystawa „Elbląg Reconditus” – prezentująca 700-letnią historię miasta, przerwaną w 1945 r. i mozolnie odtwarzaną na podstawie wieloletnich badań archeologicznych
  • Wystawa „Historia w twarzach, twarze historii” – oparta na filmowych wywiadach z byłymi mieszkańcami Elbląga, obraz przedwojennego świata widzianego oczami dzieci
  • Wystawa „Nieśmiertelność kobiecości” – ekspozycja prezentująca kobiece artefakty ludu zamieszkującego okolicę współczesnego Elbląga u schyłku starożytności

Biblioteka Elbląska

11:00 – 19:00

  • Dni otwarte w pracowni digitalizacji – prezentacja sprzętu do digitalizacji
  • Dni otwarte pracowni konserwacji zbiorów zabytkowych
  • Multimedialna prezentacja Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej i Wortalu Historycznego
  • „Papier jest trwalszy niż kamień i człowiek”, „Gwarne życie nad rzeką Elbląg” – zajęcia plastyczne, odwołujące się do dawnych technik piśmienniczych i wytwarzania papieru inspirowane zbiorami zabytkowymi Biblioteki Elbląskiej oraz przeszłością miasta
  • Konkursy w mediach społecznościowych – odnoszące się do elektronicznych katalogów historii i kultury Elbląga (Elbląski Wortal Historyczny, Elbląska Biblioteka Cyfrowa)

18:00 „Dawny Elbląg w świetle relacji podróżniczych i na kartach literatury pięknej” wykład i prezentacja Joanny Szkolnickiej

Centrum Sztuki Galeria EL

19:00 – 20:00 Projekcja filmów (cykl projekcji „Z historii Galerii EL”)

sobota – 12.09.2015

Stare Miasto

9:00 – 22:00 Jarmark produktów regionalnych

Jarmark z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową

  • Pokazy piekarnicze „Od ziarenka do bochenka”  dr Józef Sadkiewicz
  • Pokazy kulinarne „Od pola do stołu” dr Grzegorz Russak
  • Gawędy, zabawy, konkursy dotyczące wypieku chleba
  • Wspólne gotowanie i biesiadowanie przy wielkiej patelni z gulaszem i bigosem
  • 9:00 – 22:00 Piękno dawnych ksiąg. Zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej – wystawa zewnętrzna przedstawiająca piękno dawnej sztuki książki
  • 9:00 – 22:00 Historia ciekawsza niż myślisz – wystawa zewnętrzna Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
  • 10:00 – 18:00 Wystawa „Historia w ludzkich losach zapisana…” Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie – Brama Targowa – cykl fotografii, które powstały w trakcie etnograficznych badań terenowych realizowanych przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, w ramach projektu „Mazury na ludowo”
  • 10:00 – 20:00 Koncerty plenerowe, spektakle teatru ulicznego, pokazy kuglarskie, szczudlarze i inne atrakcje, m.in.:

od godz. 12.30 Kapela Ferajna z Tolkmicka

od godz. 13:00 – 14:00 i 16:00 – 17:30 – Jazz Band Fila – koncerty plenerowe zespołu jazzu tradycyjnego

od godz. 15:00 – 17:00 – 20. Elbląskie Dni Muzyki Dawnej – koncerty zespołów muzyki dawnej

od godz. 17:30 – 19:00 Piotr Krupski – koncerty na cymbałach wileńskich

godz. 20:30 pokaz tańca z ogniem

  • 17:30 Przybycie wojsk na miejsce bitwy o osadę elbląską – przemarsz wojsk krzyżackich i pruskich

Plac Katedralny – Scena główna

11:30 – 15:00 Uroczysty koncert z okazji Ogólnopolskich i Wojewódzkich Obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa:

– VOŁOSI – kwintet smyczkowy, łączący dwa, z pozoru, odległe światy – klasycznie wykształconych braci Krzysztofa i Stanisława Lasoniów, oraz trzech muzyków ludowych z Beskidu Śląskiego – Jana Kaczmarzyka, Roberta Waszuta i Zbigniewa Michałka. VOŁOSI, grają muzykę, która jednoczy wiele stylów i tradycji – od kameralistyki i muzyki współczesnej, przez improwizację, jazz po muzykę ludową.

oraz ELBLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA

– zespoły muzyki dawnej (ramach 20. Elbląskich Dni Muzyki Dawnej) koncert „Od Średniowiecza do Baroku” – występ zespołów „Piccolo” (Gdańsk), „Pomezania” (Malbork) i „Parmezan” (Elbląg), „Danserye” (Elbląg – Gdańsk)

15:00 – 15:30 Finał „Sobót z przewodnikiem”

15:30 – 17:45 Występy zespołów folklorystycznych oraz familijna nauka tańców Zespół Pieśni i Tańca „Malbork”

17:45 – 18:00 Dekoracja zwycięzców Wyścigu Smoczych Łodzi

18:00 – 19:00 Muzyka mechaniczna (w tym czasie na Wyspie Spichrzów – Inscenizacja bitwy pomiędzy wojskami Hermanna von Balka oraz Prusami o osadę Elbląską)

19:00 – 20:30 Koncert zespołu HORPYNA

Horpyna to czołowy przedstawiciel ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce, istniejący nieprzerwanie od 1999 roku. Przez te wszystkie lata Horpyna ewoluowała od tradycyjnego folku a nawet folkloru przez utwory tradycyjnie grane w stylistyce rocka aż do tworzenia własnych kompozycji o folkowo-rockowym brzmieniu. Dziś, repertuar Horpyny to folk-rock osadzony w klimatach ukraińskich, w których czuje się zadziornego kozackiego ducha…

Plac Katedralny

  • 10:00 – 19:00 „Zabawy z historią” – strefa historycznych zabaw i animacji dla dzieci, pokazy rzemiosła

Bulwar Zygmunta Augusta

  • 10:00 – 19:00 „Elbląg w formie”- strefa rekreacji – atrakcje dla dzieci, konkursy sprawnościowe, zabawy, pokazy taneczne, zajęcia fitness
  • 10:00 – 20:00 Obóz rycerski – rekonstrukcja obozowiska wojsk krzyżackich i pruskich
  • 13:00 – 17:00 Smocze łodzie – wyścigi smoczych łodzi po rzece Elbląg

Wyspa Spichrzów

10:00 – 20:00 WESOŁE MIASTECZKO park zabaw dla dzieci

18:00 – 19:00 Inscenizacja bitwy pomiędzy wojskami Hermanna von Balka oraz Prusami o osadę elbląską – z udziałem odtwórców historycznych, konnicy, maszyn oblężniczych, pirotechniki, łodzi średniowiecznej

Instytucje kultury

Muzeum Archeologiczno – Historyczne

11:00 – 19:00

  • Film holograficzny: „Historie ponad granicami” – film przedstawiający dwa tysiące lat historii i przemian kulturowych południowo-wschodniego pobrzeża Bałtyku
  • Wystawa „Elbląg Reconditus” – prezentująca 700-letnią historię miasta, przerwaną w 1945 r. i mozolnie odtwarzaną na podstawie wieloletnich badań archeologicznych
  • Wystawa „Historia w twarzach, twarze historii” – oparta na filmowych wywiadach z byłymi mieszkańcami Elbląga, obraz przedwojennego świata widzianego oczami dzieci
  • Wystawa „Nieśmiertelność kobiecości” – ekspozycja prezentująca kobiece artefakty ludu zamieszkującego okolicę współczesnego Elbląga u schyłku starożytności

oraz

11:00 – 12:00 otwarcie „Sali Kaspra Bekiesza”

13:00 – 14:00 otwarcie wystawy „Dary i zakupy”

Biblioteka Elbląska

11:00 – 19:00

  • Dni otwarte w pracowni digitalizacji – prezentacja sprzętu do digitalizacji
  • Dni otwarte pracowni konserwacji zbiorów zabytkowych
  • Multimedialna prezentacja Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej i Wortalu Historycznego
  • „Papier jest trwalszy niż kamień i człowiek”, „Gwarne życie nad rzeką Elbląg” – zajęcia plastyczne, odwołujące się do dawnych technik piśmienniczych i wytwarzania papieru inspirowane zbiorami zabytkowymi Biblioteki Elbląskiej oraz przeszłością miasta
  • Konkursy w mediach społecznościowych – odnoszące się do elektronicznych katalogów historii i kultury Elbląga (Elbląski Wortal Historyczny, Elbląska Biblioteka Cyfrowa)

oraz

w godz. 13:00 – 17:00 Prezentacja materiałów archiwalnych – dotyczących kamienic, w których Biblioteka znalazła swą siedzibę

od 18:00 – Salon Polityki – specjalny program poświęcony Europejskim Dniom Dziedzictwa

Centrum Sztuki Galeria EL

13:00 – 14:00, 17:00 – 19:00 Oprowadzanie po Galerii EL

19:00 – 20:00 Projekcja filmów (cykl projekcji „Z historii Galerii EL”)

Ratusz Staromiejski

10:00 – 20:00 Festiwal gier planszowych „Manufaktura”

11:00 – 19:00 „Cyfrowa pamięć” – prezentacja działalności Regionalnej Pracowni Digitalizacji Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu

Niedziela – 13.09.2015

Stare Miasto

9:00 – 20:00 Jarmark produktów regionalnych

Jarmark z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową

  • Pokazy piekarnicze „Od ziarenka do bochenka”  dr Józef Sadkiewicz
  • Pokazy kulinarne „Od pola do stołu” dr Grzegorz Russak
  • Gawędy, zabawy, konkursy dotyczące wypieku chleba
  • Wspólne gotowanie i biesiadowanie przy wielkiej patelni z gulaszem i bigosem
  • 10:00 – 18:00 Wystawa „Historia w ludzkich losach zapisana…” Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie – Brama Targowa – cykl fotografii, które powstały w trakcie etnograficznych badań terenowych realizowanych przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, w ramach projektu „Mazury na ludowo”
  • 9:00 – 22:00 Piękno dawnych ksiąg. Zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej – wystawa zewnętrzna przedstawiająca piękno dawnej sztuki książki
  • 9:00 – 22:00 Historia ciekawsza niż myślisz – wystawa zewnętrzna Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
  • 10:00 – 20:00 Koncerty plenerowe, pokazy kuglarskie, szczudlarze i inne atrakcje

od godz. 11:30 – 12:30, 13:00 – 14:00 20. Elbląskie Dni Muzyki Dawnej – koncerty zespołów muzyki dawnej

Piotr Krupski – koncerty na cymbałach wileńskich

Plac Katedralny – Scena główna

11:00 – 11:30 Familijna nauka tańców i występy zespołów folklorystycznych

Zespół folklorystyczny Jantariki i Lubianoćka

12:30 – 13:00 „Dźwiekomalowanie” – rodzinny happening artystyczny

14:00 – 14:30 „Dźwiekomalowanie” – rodzinny happening artystyczny

14:30 – 15:00 Familijna nauka tańców i występy zespołów folklorystycznych

Zespół folklorystyczny Bałałajka

Zespół Pieśni i Tańca „Malbork”

15:00 – 15:30 „Dźwiekomalowanie” – rodzinny happening artystyczny

15:30 – 16:00 Familijna nauka tańców i występy zespołów folklorystycznych

Zespół Pieśni i Tańca „Malbork”

16:00 – 17:30 Koncert zespołu KARAKRYNA – formacja, grająca utwory ludowe (głównie z regionu Warmii) w energetycznych, jazzowych aranżacjach

17:30 – 18:00 Inscenizacja historyczna „Nadanie praw miejskich Elblągowi”

19:00 – 20:00 Koncert na cymbałach wileńskich Piotra Krupskiego

Plac Katedralny

  • 10:00 – 18:00 „Zabawy z historią” – strefa historycznych zabaw i animacji dla dzieci, pokazy rzemiosła

Bulwar Zygmunta Augusta

  • 10:00 – 18:00 „Elbląg w formie”- strefa rekreacji – atrakcje dla dzieci, konkursy sprawnościowe, zabawy, pokazy taneczne, zajęcia fitness
  • 10:00 – 18:00 Rodzinne pływanie kajakami (na rzece Elbląg)
  • Festiwal Sportów Wodnych
  • 10:00 – 18:00 Obóz rycerski – rekonstrukcja obozowiska wojsk krzyżackich i pruskich

Wyspa Spichrzów

10:00 – 20:00 WESOŁE MIASTECZKO park zabaw dla dzieci

Instytucje kultury

Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu

11:00 – 19:00

  • Film holograficzny: „Historie ponad granicami” film przedstawiający dwa tysiące lat historii i przemian kulturowych południowo-wschodniego pobrzeża Bałtyku
  • Wystawa „Elbląg Reconditus” prezentująca 700-letnią historię miasta, przerwaną w 1945 r. i mozolnie odtwarzaną na podstawie wieloletnich badań archeologicznych
  • Wystawa „Historia w twarzach, twarze historii” oparta na filmowych wywiadach z byłymi mieszkańcami Elbląga, obraz przedwojennego świata widzianego oczami dzieci
  • Wystawa „Nieśmiertelność kobiecości” ekspozycja prezentująca kobiece artefakty ludu zamieszkującego okolicę współczesnego Elbląga u schyłku starożytności

Biblioteka Elbląska

11:00 – 19:00

  • Dni otwarte w pracowni digitalizacji – prezentacja sprzętu do digitalizacji
  • Dni otwarte pracowni konserwacji zbiorów zabytkowych
  • Multimedialna prezentacja Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej i Wortalu Historycznego
  • „Papier jest trwalszy niż kamień i człowiek”, „Gwarne życie nad rzeką Elbląg” – zajęcia plastyczne, odwołujące się do dawnych technik piśmienniczych i wytwarzania papieru inspirowane zbiorami zabytkowymi Biblioteki Elbląskiej oraz przeszłością miasta
  • Konkursy w mediach społecznościowych – odnoszące się do elektronicznych katalogów historii i kultury Elbląga (Elbląski Wortal Historyczny, Elbląska Biblioteka Cyfrowa)

Centrum Sztuki Galeria EL

13:00 – 14:00, 17:00 – 19:00 Oprowadzanie po Galerii EL

Ratusz Staromiejski

10:00 – 15:00 Festiwal gier planszowych „Manufaktura”

Przekaż znajomym