Fot. kadr z filmu

Fot. kadr z filmu

Po uroczystej inauguracji, połączonej z uczczeniem 55 rocznicy postania kina Światowid, już normalnym rytmem pierwszej środy miesiąca rusza „Elbląg na dużym ekranie”. Październikowy seans zatytułowany jest „Przyroda wokół nas”. Wyświetlony zostanie doskonały film Tadeusza Baranieckiego „Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Elbląsko-Żuławskie”.

Film opowiada o nowatorskim podejściu do gospodarki leśnej, jakim są leśne kompleksy promocyjne. Lasy Elbląsko-Żuławskie są pierwszą w Polsce realizowaną koncepcją zagospodarowania leśno-turystycznego obszarów leśnych wespół ze szlakami turystycznymi, parkingami i miejscami wypoczynku.

Niezwykłe zdjęcia i oryginalne nagrania dźwiękowe filmu w pełni oddają klimat lasu. Dzięki nowoczesnej aparaturze kinowej i przestrzennemu dźwiękowi widz odbędzie wyprawę, jakiej zapewne nie doświadczyłby w rzeczywistości. Zobaczy zabawę młodych borsuków i walkę bielików, podglądać będzie ptaki w ich gniazdach. Zdjęcia lotnicze pozwolą z ptasiej perspektywy zobaczyć ogrom lasów kadyńskich i taflę jeziora Druzno.

Kontrą dla palety barwnej współczesnego filmu będą czarno-białe kroniki filmowe, na których uwieczniono gospodarkę leśną i łowiectwo w dawnych Prusach Wschodnich. Gdy nie było maszyn, drzewa ścinano siekierami i spławiano wodą. Zimą pozyskiwano lód z zamarzniętych jezior. Zakładano ochronki dla ptaków i dokarmiano zwierzynę. Ale też organizowano polowania na wielką skalę. A wszystko to zarejestrowała kamera filmowa.

Seans „Przyroda wokół nas” rozpocznie się w środę, 4 października o godz. 18:00 w Kinie Światowid. Wstęp wolny.

Przekaż znajomym