Fot. Przemysław Kusyk

Fot. Przemysław Kusyk

Tradycyjnie już, w Święto Trzech Króli, przyznano Nagrody Prezydenta – wyróżnienia przyznawane za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz społeczności naszego miasta za ubiegły rok. W tym roku statuetki przyznano w dziesięciu kategoriach.

– Jak co roku w Święto Trzech Króli spotykamy się, by podsumować miniony rok oraz nagrodzić tych, którzy w rozwój naszego miasta wnieśli szczególny wkład. To dla mnie zawsze wieli zaszczyt i honor móc podziękować oraz nagrodzić tych, którym Elbląg leży gorąco na sercu – rozpoczął swoją przemowę Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski. – Coroczny Koncert Noworoczny to również okazja do podsumowań i refleksji oraz wskazanie planów i kierunków działania na najbliższe miesiące – dodał prezydent, po czym przeszedł do sprawozdania minionego roku.

Po raz pierwszy Nagrody Prezydenta przyznane zostały w 1991 roku. Do tej pory wyróżnienie to otrzymało 219 laureatów indywidualnych i zbiorowych. Dziś do tego grona dołączyło kolejnych dziesięć osób, które otrzymali wyróżnienia w dziedzinach: kultura i sztuka, przedsiębiorczość i innowacja, działalność oświatowa i naukowa, sport i turystyka, działalność ekologiczna, ochrona zdrowia, działalność społeczna oraz w kategorii inne. Prezydent przyznał również nagrodę honorową.

Poznajmy tegorocznych laureatów:

Działalność ekologiczna – Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej

Przedsiębiorczość i innowacja – Polish Snail Holding

Działalność społeczna – ks. Edward Rysztowski Katolicki Ruch Antynarkotyczney KARAN

Ochrona zdrowia – Anna Szyszka

Sport i turystyka – Ognisko Sportów Wodnych „Fala”

Kultura i sztuka – Elżbieta i Wojciech Minkiewiczowie

Działalność oświatowa i naukowa – Teresa Kubryń

– Bardzo się cieszę, że w tym roku PWSZ w Elblągu została doceniona, bo tak odbieram tę nagrodę. Szanowni państwo, praca nad wnioskami do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o otwarcie nowych kierunków magisterskich, to nie jest praca jednej osoby. To jest olbrzymi trud i zaangażowanie całego zespołu, wspaniałych ludzi – nauczycieli akademickich kierunku pedagogika naszego instytutu. I temu całemu zespołowi bardzo serdecznie dziękuję, bo jest to rzeczywiście bardzo duży wysiłek, wielu ludzi. Jeszcze niedawno nie spodziewaliśmy się, że nasza uczelnia kształcąca w profilu praktycznym, że będziemy otwierać studnia magisterskie, gdyż przygotowujemy przede wszystkim specjalistów do zawodu, a teraz już w tym roku kształcimy studentów na czterech kierunkach magisterskich i oczywiście planujemy kolejne. Chciałam również bardzo serdecznie podziękować mojemu szefowi panu prof. dr hab. inż. Zbigniewowi Walczykowi, który swoim czasie zmodyfikował strategię naszej uczelni i postawił przed nami nowe wyzwania. Panie rektorze, bardzo dziękuję za zielone światło dla studiów magisterskich, ale też za słowa wsparcia i uznania, gdy tworzyliśmy te wnioski, bo wiara w nas, że rzeczywiście nam się uda, dodawała nam skrzydeł i udało się. I dziś bardzo się cieszymy, że wielu młodym elblążanom, tym, którzy z różnych przyczyn nie mogą wyjechać na studia do dużych ośrodków akademickich, stworzyliśmy możliwość zdobycia wykształcenia na poziomie magisterskim w naszym mieście – mówiła laureatka nagrody w dziedzinie działalność oświatowa i naukowa.

Nagroda w kategorii inne:

Nagrody przyznane dwóm osobom za kształtowanie współpracy międzynarodowej i przyjaźni pomiędzy dwoma miastami.

Laureatkami w tej kategorii zostały Marie – Claire Garreau – Compiegne (ze Stowarzyszenia Oise – Elbląg) oraz Jadwiga Hryniewicz – Elbląg (ze Stowarzyszenia Oise – Elbląg).

W tym roku prezydent przyznał również jedną Nagrodę Honorową, którą otrzymał prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk.

– Na państwa oczach została przyznana 6 i 7 Nagroda Prezydenta Elbląga dla pracowników Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Dziękuję wszystkim pracownikom uczelni za ogromny trud, jaki wkładają w to, że możemy mieć takie sukcesy, że uczelnia jest dziś w takim miejscu. Tak się składa, że dwadzieścia lat temu również otrzymywałem Nagrodę Prezydenta. Wówczas klimat był zupełnie inny. Byliśmy na początku drogi. Było wiele pytań, wiele wyzwań. Dzisiaj, po dwudziestu latach, klimat jest raczej sprzyjający podsumowaniom, analizom i wytyczaniem nowych kierunków. Największą satysfakcją jest dla mnie liczba wypromowanych studentów. Dziś uczelnia będzie miała około dwudziestu kierunków, czego sześć-siedem to będą kierunki magisterskie. Uważam, że jest to bardzo ważne w sytuacji, w której znalazł się Elbląg. Odległość do Trójmiasta się zmniejszyła, w związku z tym uczelnia musiała na to zareagować i wzmocnić swoją ofertę tak, by młodzież, która przychodzi do PWSZ – uczelni regionalnej, miała zagwarantowaną ofertę kompletną. Czy nasza reakcja jest właściwa, to życie pokaże. Panie Prezydencie, również panu dziękuję serdecznie za to wyróżnienie, ale też dziękuję za współpracę. Przez moje dwadzieścia dwa lata w uczelni, to w tym czasie było 5 prezydentów, 3 biskupów, 8 ministrów, 3 ministerstwa, 3 ustawy i tak dalej. W przypadku pana, dziękuję za zrozumienie i współpracę, i muszę powiedzieć, że uznanie dla uczelni i rozumienie roli uczelni w rozwoju aglomeracji, w przypadku pana, jest naprawdę znakomite i za to serdecznie dziękuję – podsumował rektor.

W drugiej części koncertu zebrani w Teatrze im. Aleksandra Sewruka wysłuchali koncertu pt. „W rytmie swingu” w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej wraz z wokalistami Anastazją Simińską i Łukaszem Reksem.

Przekaż znajomym