Fot. nadesłane

Fot. nadesłane

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Fundacja na Rzecz Kultury CHAIN i Biblioteka Elbląska zapraszają na koncert wiolonczelowy promujący płytę „ON THE TOUR” z udziałem Aleksandra Tomaszkiewicza – wiolonczela i Oliwii Grabowskiej- fortepian. W programie: sonaty Fryderyka Chopina i Dymitra Szostakowicz. Koncert odbędzie się 2 marca o godz. 18.00 w Bibliotece Elbląskiej przy ul. Świętego Ducha. Wstęp wolny.

Koncert odbędzie się w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia ETK, które patronatem honorowym objął Prezydent Elbląga Witold Wróblewski

ALEKSANDER TOMASZKIEWICZ (ur. 1993) jest absolwentem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr I w Warszawie. Wychowanek wybitnego polskiego wiolonczelisty i pedagoga prof. Tomasza Strahla. Od roku 2012 studiuje w Hochschule für Musik Basel w Szwajcarii w klasie prof. Thomasa Demengi. Młody wiolonczelista prowadzi aktywną działalność koncertową. Aleksander Tomaszkiewicz dwukrotnie uczestniczył w kursach prowadzonych przez Arto Norasa – jednego z najwybitniejszych wiolonczelistów naszych czasów. Szczególnym wydarzeniem w karierze Aleksandra Tomaszkiewicza był jego udział w konkursie Młody Muzyk Roku 2012 organizowanym przez TVP. Artysta, jako finalista konkursu, wystąpił na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, gdzie z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Łukasza Borowicza wykonał I część I Koncertu wiolonczelowego op. 107 Dymitra Szostakowicza, wzbudzając entuzjazm widowni oraz uznanie krytyków muzycznych. Wiolonczelista był wielokrotnym stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Aleksander Tomaszkiewicz kontynuuje studia artystyczne w Szwajcarii.

OLIWIA GRABOWSKA należy do grona wybitnych pianistów polskich młodego pokolenia. W roku 2012 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. Muzyczną edukację kontynuowała w Hochschule für Musik Basel w Szwajcarii w klasie prof. Adriana Oetikera. Studia w szwajcarskiej uczelni, na kierunku Master of Arts in Spezialisierter Musikalischer Performance/Solist, ukończyła z wyróżnieniem w roku 2014. Umiejętności pianistyczne doskonaliła na mistrzowskich kursach prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak: Dmitri Alexeev, Wiktor Mierżanow, Jerome Rose, Bruno Canino, Alexander Kobrin czy Zoltan Kocsis. Oliwia Grabowska zdobyła wiele nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach pianistycznych. Od 2012 roku Oliwia Grabowska, przy współpracy z Stiftung Pirolo, prowadzi charytatywnie warsztaty pianistyczne dla uczniów Shkolla e Muzikës „Prenk Jakova” (Gjakovë) w Kosovie. Artystka spotyka się ze swoimi podopiecznymi kilka razy w roku. Oliwia Grabowska kontynuuje studia podyplomowe w Hochschule für Musik Basel w Szwajcarii.

Przekaż znajomym