pierwsza-pomoc-rejon-konkurs

W parku Planty odbywały się dziś „Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy – Elbląg 2015” organizowane przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Uczestnikami konkursu była młodzież z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych z terenu Elbląga i Pasłęka, która musiała zmierzyć się z zadaniami praktycznymi oraz testem.

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy odbywają się dorocznie co roku w całym kraju. Biorą w nich udział pięcioosobowe zespoły, które muszą zmierzyć się ze specjalnie zaaranżowanymi scenkami. Wszystko odbywa się w przestrzeni publicznej, tak – by jak najwięcej osób mogło być świadkami zmagań a przy czym oswajać się z udzielaniem pierwszej pomocy. Ważne jest, by zdawać sobie świadomość, że w obecnych czasach coraz częściej dochodzi do różnego rodzaju wypadków i w każdym z nich liczy się czas. Należy więc zdawać sobie sprawę, że zanim przybędzie profesjonalna pomoc, to na świadkach wydarzenia leży obowiązek udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu. Udzielenie pierwszej pomocy nie jest sprawą trudną, wymaga jednak posiadania podstawowej wiedzy praktycznej i teoretycznej.

– Poziom dzisiejszego konkursu jest bardzo wysoki. Widać, ze uczniowie są bardzo dobrze przygotowani i duża w tym zasługa ich samych jak również ich nauczycieli. Cieszy fakt, że tak spora grupa młodych ludzi rozumie potrzebę pomocy innym, szczególnie tych sytuacjach, w których istnieje zagrożenie zdrowia lub życia poszkodowanego – podsumowują organizatorzy konkursu rejonowego w Elblągu.

W parku Planty swoje umiejętności dziś sprawdzali uczniowie: I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu, Zespołu Szkół nr 1 w Elblągu, Zespołu Szkół w Pasłęku oraz III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.

Najlepszy zespół weźmie udział w zmaganiach na etapie wojewódzkim.

 

Przekaż znajomym