Na zdjęciu: Oktawia Bernaś, fot. Michał Kalbarczyk

Na zdjęciu: Oktawia Bernaś, fot. Michał Kalbarczyk

Dwudziesta pierwsza edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” rozpocznie się 17 marca. Uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować poezję i prozę o tematyce miłosnej, a laureaci wystąpią w niedzielę na uroczystej gali.

Podczas konkursu zaprezentują się studenci, osoby dorosłe, a także uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Do Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zawitają osoby z całej Polski – nie tylko z Elbląga i okolic, ale również z Trójmiasta, Poznania, Szczecina, Warszawy, a nawet z Katowic, Kielc czy Krakowa.

Uczestnicy będą występować przed publicznością, a ich warsztat zostanie oceniony przez trzyosobowy zespół jurorski. W jego składzie zasiądą m.in. Joanna Lewandowska – wokalistka, która specjalizuje się w poezji śpiewanej i piosence aktorskiej oraz Krzysztof Wieszczek – aktor filmowy i teatralny z Elbląga, zwycięzca trzeciej edycji „Tańca z gwiazdami”, którego można obecnie oglądać w serialu „Pierwsza Miłość”. Ostatnim jurorem będzie Jarosław Wasik – artysta wykonujący utwory z nurtu piosenki literackiej, który pełni funkcję dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, a także jest członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

– Jurorów nie trzeba długo przekonywać do wzięcia udziału w tym projekcie i zawsze chętnie przyjmują zaproszenie – powiedziała Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny OFFS „…czy to jest kochanie?”. – Staramy się zapraszać różne osoby związane z piosenką aktorską i recytacją, m.in. wokalistów, aktorów czy nauczycieli w szkołach aktorskich. W jury zasiadali na przykład Grażyna Matyszkiewicz, Jan Poprawa, Olga Bołądź, Jacek Bończyk i wielu innych.

Organizatorzy wyłonili po kilkunastu uczestników w kategoriach piosenki poetyckiej i recytacji. Wśród nich znaleźli się ci, którzy startowali już w poprzednich edycjach, m.in. Nastia Smirnowa, Julita Zielińska, Monika Parczyńska, Oktawia Bernaś, Bartosz Kowalczyk, Zbigniew Martuszewski, Jarosław Rusiński czy Małgorzata Angielska.

Duża część uczestników w kategorii piosenki poetyckiej wystąpi z autorskim repertuarem, jak chociażby Iwonna Buczkowska (laureatka konkursów literackich, członkini grupy Terra Poetica), Zespół Banda Czworga z Elbląga, Julita Zielińska (laureatka nagrody im. Agnieszki Osieckiej za największą indywidualność 43. Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję), Monika Parczyńska (laureatka Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie). Z własną, muzyczną interpretacją fragmentu IV części „Dziadów” wystąpi Adam Turczyk, który za rolę Rodiona Raskolnikowa zdobył nagrodę dla najlepszego aktora na rosyjskim Międzynarodowym Festiwalu Spektakli Kameralnych.

Recytatorzy zaprezentują z kolei głównie utwory Myśliwskiego, Witkiewicza, Asnyka czy Szymborskiej. Regulamin konkursu zezwala także na tłumaczenie zagranicznej poezji i prozy, więc będziemy mogli usłyszeć przekłady „Ojca Chrzestnego” Maria Puza, „Zwrotnika Koziorożca” Henry’ego Millera, a nawet „Kubusia Puchatka” Alana Alexandra Milne’a.

Laureaci konkursu wystąpią w niedzielę na uroczystej gali, gdzie nastąpi oficjalne wręczenie nagród. Gwiazdą wieczoru będzie Zbigniew Wodecki – kompozytor, aranżer, autor wielu kultowych piosenek, laureat Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a także zdobywca zeszłorocznych Fryderyków za album roku pop (1976: A Space Odyssey) i utwór roku („Rzuć to wszystko co złe”).

– Co roku staramy się zapraszać inną gwiazdę. Na gali festiwalu gościliśmy już m.in. Annę Marię Jopek, Grzegorza Turnaua, zespół Raz.Dwa.Trzy i wielu innych znakomitych artystów – mówią organizatorzy.

Część turniejowa Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”  odbędzie się w dniach 17-18 marca. Uroczysta gala z koncertem laureatów i gwiazdy wieczoru nastąpi w niedzielę 19 marca.

Organizatorem konkursu jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Sebastian Czarnecki

Przekaż znajomym