Fot. nadesłane/CSE "Światowid"

Fot. nadesłane/CSE „Światowid”

Dziś rozpoczyna się MFT „Baltic Cup”. Pierwsza edycja zorganizowana została w roku 2000 – wówczas Światowa Federacja Tańca Sportowego, w uznaniu zasług dla rozwoju światowego ruchu tanecznego, prawo do jego organizacji przyznała Elbląskiemu Klubowi Tańca „Jantar”.

Obecnie głównym organizatorem Festiwalu jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, a współorganizatorami: Stowarzyszenie „Jantar”, Federacja Tańca Sportowego i World DanceSport Federation. Międzynarodowy Festiwal Tańca BALTIC CUP jest jednym z największych międzynarodowych festiwali tanecznych w naszym kraju, na który przyjeżdżają pary taneczne stanowiące europejską czołówkę oraz tancerze z kilkunastu krajów europejskich. W ramach Festiwalu odbywają się dwa prestiżowe rankingowe turnieje: WDSF World Open Latin i WDSF World Open Standard.

– To jest warte podkreślenia, bo w każdym kraju mogą się odbyć tylko dwa turnieje rangi World Open w obu stylach: latynoamerykańskim i standardowym – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i założyciel EKT „Jantar”. – Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup” rozegrane też zostaną otwarte mistrzostwa Polski – 22. Polish Open Championships, w których udział mogą wziąć także pary spoza naszego kraju. To najbardziej prestiżowy turniej w Polsce dla tancerzy sportowych, który gromadzi najlepszych z najlepszych.

Tancerzy oceniać będzie międzynarodowe jury uznane w świecie tanecznym. Podczas Festiwalu będziemy gościć sędziów z Włoch, Niemiec, Anglii, Estonii, Rosji, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Szwecji, Białorusi, Malty, Serbii, Francji i innych krajów.

– Każdego roku dążymy do tego, by nasze przedsięwzięcie nie ograniczało się jedynie to turniejowych zmagań, dlatego organizujemy również warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych specjalistów, a program turnieju każdorazowo uświetniają gościnne występy gwiazd tańca – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, prezes Stowarzyszenia „Jantar” i zastępca Dyrektora w CSE „Światowid”. – Dlatego od 12 do 14 października organizujemy także Międzynarodowy Kampus Szkoleniowy  dla tancerzy z wysokiej klasy specjalistami z Włoch, Danii, Niemiec oraz Polski z zakresu tańców standardowych i latynoamerykańskich, natomiast 14 października odbędzie się Kongres dla sędziów Światowej Federacji Tańca Sportowego (WDSF). Gościem Kongresu i MFT „Baltic Cup” będzie sekretarz generalny WDSF – Shawn Tay.

Trwający trzy dni Festiwal to turniej, podczas którego tancerze rywalizują ze sobą w blisko 30 kategoriach. Pary zgłosiły łącznie ponad 600 startów, co oznacza, że w Elblągu zatańczy niemalże pół tysiąca par. Przyjadą tancerze z całej Polski, Hiszpanii, Francji, Włoch, Izraela, Litwy, Rosji, Estonii, Łotwy, Szwecji, Białorusi, Niemiec, Ukrainy czy Czech. Każdegodnia będą się odbywały zmagania w różnych stylach i kategoriach, ale na głównych turniejach – WDSF World Open, których finały rozgrywają się na wieczornych galach, w sobotę będzie można zobaczyć pary standardowe, a w niedzielę latynoamerykańskie. Najlepsi zdobędą puchary, medale, nagrody finansowe i punkty rankingowe.

– Myślę, że dla festiwalowej publiczności najciekawsze są gale wieczorne, podczas których rozgrywane są taneczne rundy finałowe, odbywają się również pokazy specjalne, a muzykę gra Orkiestra Filharmonii Obwodowej z Grodna pod batutą Borysa Myagkova wraz z solistami – dodaje Antoni Czyżyk. –  Gale rozpoczynają się o godz. 19.00 i nie ukrywam, że często właśnie po nich słyszę to, co uwielbia słyszeć każdy organizator takich wydarzeń: że jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych turniejów w Polsce.

W sobotnich pokazach zobaczymy parę z Rosji – w tańcach latynoamerykańskich zaprezentują show taneczne Yan Sorokin i Veronika Sorokina, wicemistrzowie Rosji. W niedzielę galę uświetnią pokazy tańca klasycznego.

– Mamy nadzieję, że również w tym roku MFT „Baltic Cup” dostarczy uczestnikom niezapomnianych wrażeń, doznań artystycznych i przeżyć sportowych – dodaje Magdalena Czarnocka-Kaptur. – I już dziś zapraszamy na taneczne wydarzenie
w 2017 roku – Mistrzostwa Polski FTS w tańcach standardowych, jakie odbędą się w dniach 25 – 26 lutego.

Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup odbywa się w dniach 14 – 16 października w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR mieszczącej się przy al. Grunwaldzkiej 135.

Bilety można kupić w kasie CSE „Światowid” lub zarezerwować i kupić on-line na stronie www. CSE „Światowid”. Dostępne będą także podczas trwania Festiwalu w kasie hali przy al. Grunwaldzkiej.

Przekaż znajomym