Fot. Krzysztof Rańcia

Fot. Krzysztof Rańcia

16 kwietnia odbyła się pierwsza w tym roku wycieczka z cyklu „Zwiedzamy Żuławy”. Organizatorzy (Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” oraz Rancho w Dębinie) zaprosili przybyłych gości na spacer z przewodnikiem po wsi Dębina, koło Nowego Stawu.

W rolę przewodnika wcielił się Marek Kownacki, który prowadził grupę ponad osiemdziesięciu osób uliczkami Dębiny. Turyści zobaczyli najciekawsze obiekty zlokalizowane w centrum wsi – w tym dom w tzw. „rybią łuskę”, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Przewodnik przybliżył też historię wsi, przedstawiając miejsca, w których znajdowała się np. stara mleczarnia czy lokalizując teren nieistniejącego już cmentarza.

Największą atrakcją było jednak zwiedzanie starych, prywatnych zagród, w skład których wchodzą misternie zdobione domostwa i zabudowania gospodarcze. Turyści odwiedzili trzy tego rodzaju miejsca, zaglądając, dzięki gościnności właścicieli, do wnętrz obiektów. Dorośli uczestnicy docenili możliwość porozmawiania z gospodarzami, a dzieci cieszyły się z bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Wszystkie trzy zagrody były jednocześnie interesującym wyzwaniem dla przybyłych na wycieczkę fotografów, poszukujących autentycznych, wiejskich klimatów.

Wycieczka, po wcześniejszym spacerze wiejską dróżką w otoczeniu pól, zakończyła się na Rancho w Dębinie, gdzie turyści zwiedzili wiekowy dom oraz małe muzeum starych przedmiotów.

W maju odbędzie się kolejna wycieczka z cyklu „Zwiedzamy Żuławy”. Więcej informacji wkrótce na www.kochamyzulawy.pl

 

Przekaż znajomym