Fot. nadesłane

Fot. nadesłane

1 czerwca br. o godz. 9.00 w Instytucie Pedagogiczno-Językowym PWSZ w Elblągu przy ul. Czerniakowskiej 22 odbędą się kolejne „Integralia. Wymiary studenckiej humanistyki”. Ta studencko-doktorancka konferencja naukowa, która w tym roku odbędzie się po raz 14. stanowi okazję do prezentacji dorobku naukowego studentów specjalności humanistycznych.

Prezentacje odnoszą się zarówno do zagadnień teoretycznych, jak i praktycznych. Organizatorzy nie narzucają tematów prac. Zasugerowano jedynie obszary, w które powinny wpisywać się referaty. Wśród nich znajdują się takie dziedziny, jak: językoznawstwo, historia i teoria literatury czy dydaktyka języków obcych.

Prezentacje są różnorodne, nie brakuje w nich tematów odnoszących się do współczesnej kultury audiowizualnej: w ubiegłych latach pojawiły się referaty z analizą popularnych seriali i filmów, a nawet gier komputerowych.

Najlepsze prace publikowane są w monografii „Integralia. Wymiary studenckiej humanistyki”. Aktualnie w opracowaniu redakcyjnym jest piąta edycja, która ukaże się po wakacjach. Tegoroczne referaty pojawią w kolejnym wydaniu.

Referaty często są fragmentami prac licencjackich lub magisterskich. Wśród referentów są studenci różnych uczelni, w tym absolwenci PWSZ w Elblągu, którzy obecnie studiują na kierunkach magisterskich i doktoranckich.

Tradycyjnie konferencja jest podzielona na obrady plenarne i trzy sekcje tematyczne, w tym jedną anglojęzyczną.

PROGRAM KONFERENCJI:

9.00 Uroczyste otwarcie konferencji.

I 9.15 – 11.00 Obrady plenarne (sala nr 23)

Waleczne królewny i mądre władczynie – wizerunek kobiety w filmowych adaptacjach baśni współczesnego Hollywood – Aleksandra Szczepańska (IV rok Filologicznych Studiów Doktoranckich UG)

Odbicie współczesnego światopoglądu w produkcjach telewizyjnych. Studium przypadku na przykładzie serialu „Sense8” – Martyna Maczyszyn (I rok filologii angielskiej magisterskich studiów uzupełniających UG, absolwentka PWSZ w Elblągu)

Ignacy Hołowiński – życie i twórczość – Anna Gissel (III rok Filologicznych Studiów Doktoranckich UG)

Recepcja „Kodu Leonarda da Vinci” wśród środowisk katolickich – Katarzyna Szuchiewicz (IV rok Filologicznych Studiów Doktoranckich UG)

Między tradycją a nowoczesnością. Powieściowy Sherlock Holmes a jego najnowsze wcielenie filmowe i telewizyjne – Ilona Warpas (V rok Filologicznych Studiów Doktoranckich UG)

Cyfrowe narzędzia dla (nie)cyfrowego nauczyciela – Andrzej Lasota (V rok Filologicznych Studiów Doktoranckich UG)

Nazwy własne zawierające leksem „solidarność” w ujęciu kulturalno-językowym – Karolina Czemplik (IV rok Filologicznych Studiów Doktoranckich UG)

II 11.15 – 13.00 Obrady plenarne (sala nr 23)

Bardobijka, Wdowibrat i Żelazogryz wchodzą do baru, czyli o neologizmach w grach komputerowych – Katarzyna Furmaniak (II rok Filologicznych Studiów Doktoranckich UG)

Kobiety, miłość i Hłasko – Monika Szałas (III rok filologii polskiej PWSZ w Elblągu)

Czeczenia – podporządkowany Inny? Postkolonializm w cyklu Tymoteusza Karpowicza „Moja Czeczenia” – Wiktoria Zajda (III rok filologii polskiej UG)

Serożerca, fajfoklok i hamburger, czyli Inny w języku studentów – Sylwia Folgert (II rok Filologicznych Studiów Doktoranckich UG)

Obraz kobiety we współczesnych tekstach reklamowych – Krzysztof Wójcik (II rok filologii polskiej PWSZ w Elblągu)

Świt i zmierzch. Inspiracje genologiczne w cyklu hejnałowym Hieronima Morsztyna – Sylwia Kawska (IV rok Filologicznych Studiów Doktoranckich UG)

Utena i spółka, czyli baśń i queer po japońsku – Krystyna Izabela Rybicka (IV rok Filologicznych Studiów Doktoranckich UG)

Przekaż znajomym