Fot. RS/ Ubiegłoroczny marsz bez tytoniu. W tym roku ze względów organizacyjnych marsz nie odbędzie się

Fot. RS/ Ubiegłoroczny marsz bez tytoniu. W tym roku ze względów organizacyjnych marsz nie odbędzie się

Kalendarz działań promujących zdrowie zawiera wiele ważnych dat. Jedną z nich jest 31 maja dzień, w którym zwracamy uwagę na konieczność ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed następstwami używania tytoniu. Tegorocznym obchodom Światowego Dnia bez Tytoniu przyświeca hasło „Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi”.

Kryją się za nim kwestię zdrowotne, społecznych i ekonomiczne, które stanowią zagrożenie dla całego społeczeństwa. Kwestie te pozostają także głównymi celami Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu, zmierzającego do zmniejszenia konsumpcji wyrobów tytoniowych. Celem tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu jest także uświadomienie zagrożeń, jakie niesie ze sobą nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi, zwłaszcza wśród młodzieży i ludzi o niskich dochodach. Niska cena powoduje wzrost palenia papierosów, a nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi prowadzi do gromadzenia wielkiego majątku przez zorganizowane grupy przestępcze, które używają go do finansowania innych czynności przestępczych, takich jak handel narkotykami, ludźmi i bronią, a także terroryzmu.

Z badań GATS przeprowadzanych w latach2009 – 2010 wynika, iż w Polsce około 8,5% osób palących codzienne, pali papierosy pochodzące z nielegalnego źródła. Szacunki te różnią się w zależności od regionu kraju, przy czym najwyższe odsetki odnotowano w regionie wschodnim (15,5%) i północnym (13,0%). Są to tereny Polski położone wzdłuż granicy z Ukrainą, Białorusią i Rosją, gdzie ceny papierosów są znacznie niższe niż w Polsce.

W ramach obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu zorganizował konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na zakładkę do książki z hasłem antytytoniowym.

Laureatami konkursu zostali: Magdalena Loryś (Gimnazjum Nr 5 w Elblągu), Klaudia Wiśniewska (Gimnazjum Nr 5 w Elblągu), Paweł Wiśniewski (Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych), Julia Ławrynowicz (Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych), Marcin Małaszewski (Zespół Szkół Gospodarczych).

Finaliści konkursu otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu i Fundację HUTENA. Nagrody zostaną wręczone w dniu 30 maja 2015 r. na imprezie pt. Maszeruj z Bankiem Spółdzielczym w Sztumie, która odbędzie się w Parku Bażantarnia, PSSE w Elblągu jest partnerem tej akcji. Wręczenie nagród odbędzie się o godzinie 1300 serdecznie zapraszamy laureatów i mieszkańców Elbląga.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu

Marek Jarosz

Przekaż znajomym