Fot. RS

Fot. RS

Trwa dziesiąta edycja Święta Chleba. Elbląska starówka przeżywa tym samym wielkie oblężenie. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia stoisk i skorzystania z wielu atrakcji jakie czekają na każdego. Zachęcamy i polecamy. Zobaczcie, co działo się wczoraj. 

Z roku na rok elbląska starówka podczas Święta Chleba coraz bardziej się zapełnia, co pokazuje jak dużym zainteresowaniem zarówno wystawców jak i odwiedzających cieszy się to wydarzenie. W tym roku swoje stoiska prezentuje niemal 250. wystawców. Znaleźć można na nich wszystko. Od tradycyjnych regionalnych wyrobów – nie tylko z Polski, poprzez rękodzieło artystyczne i antyki po nowoczesne narzędzia przydatne choćby w kuchni. Nie brakuje również namiotów odtwórców historycznych, wystaw zewnętrznych placówek kulturalnych, pokazów kulinarnych, występów artystycznych.

Dla najmłodszych przygotowano strefy zabaw i animacji, konkursy sprawnościowe, zabawy, zajęcia fitness, obozy rycerskie oraz wesołe miasteczko – usytuowane na Wyspie Spichrzów, które przyciąga również starszych. Przemierzając uliczki starówki z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Pierwszy dzień za nami

Każdy kto wczoraj próbował przejść przez Stare Miasto widział jak wielu odwiedzających przybyło by wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Stoiska tętniły życiem podobnie jak cała starówka. Aż miło było patrzeć, jak pustawe na co dzień uliczki Starego Miasta zapełniały tłumy odwiedzających.

– To wydarzenie naprawdę ma potencjał, ważne by tego nie zmarnować. To świetna promocja dla miasta. Dobrze byłoby ją wypromować w kraju a wówczas będziemy mogli mówić, że mamy u siebie taki mini Jarmark Dominikański. Kto wie, może z czasem dorównamy i temu wydarzeniu. – mówił w rozmowie z nami pan Ryszard, przedsiębiorca z Elbląga, który rokrocznie odwiedza stoiska z rodziną i jak sam mówi, widzi w jak dobrym kierunku idzie to wydarzenie.

Na scenie głównej usytuowanej na Placu Katedralnym wystąpili m.in. młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury, dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli, dziewczyny z Destination a na zakończenie dnia przed publicznością zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Szuwary.

Kolejny dzień przed nami

Już dziś – na zakończenie dnia, koncert zespołu Horpyna, czołowego przedstawiciela ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce. Muzyka zespołu to folk-rock osadzony w klimatach ukraińskich, w których czuje się zadziornego kozackiego ducha. Koncert ten już o 19:00 na scenie głównej na Placu Katedralnym.

Wcześniej jednak (o 18:00) na Wyspie Spichrzów odbędzie się inscenizacja bitwy pomiędzy wojskami Hermana von Balka oraz Prusami o osadę elbląską – z udziałem odtwórców historycznych, maszyn oblężniczych, pirotechniki oraz łodzi średniowiecznej.

Plan całej imprezy, w tym także to, co będzie się działo dziś i jutro na elbląskiej starówce, można poznać TUTAJ

Pierwszą cześć fotorelacji znajdziesz TUTAJ

Przekaż znajomym