Fot. PWSZ Elbląg

Fot. PWSZ Elbląg

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu świętowała 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

8 listopada 2018 roku w wypełnionej po brzegi Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu po raz kolejny wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Tak rozpoczęło się świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczyste spotkanie zatytułowane „100 lat Niepodległej” poprowadził dr Krzysztof Sidorkiewicz, który w imieniu Rektora PWSZ w Elblągu – prof. dr hab. inż. Zbigniewa Walczyka ciepło przywitał licznie przybyłych gości.

W ramach tych szczególnych obchodów każdy z instytutów przygotował odrębną prelekcję. Jako pierwszy wykład pod tytułem „100 lat lotnictwa” wygłosił dr hab. inż. Cezary Orlikowski, prof. PWSZ w Elblągu z Instytutu Politechnicznego. Instytut Informatyki Stosowanej im. Krzysztofa Brzeskiego reprezentowali studenci Krzysztof Tyszko i Michał Krajewski, którzy opowiedzieli historię aparatu telefonicznego. O tym, jak w ostatnim stuleciu przeobrażała się polska jednostka monetarna, wykład poprowadził mgr Bartosz Kalisz z Instytutu Ekonomicznego. Ostatnią prelekcję poprowadziła dr Katarzyna Jarosińska-Buriak z Instytutu Pedagogiczno-Językowego przedstawiając transformację książki w latach 1918-2018.

Kolejnym punktem programu był występ Zespołu Muzycznego Orkiestry Garnizonowej Wojsk Lądowych w Elblągu. Usłyszeć można było wiele żołnierskich melodii m.in. „Róża i bez” oraz „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”. W repertuarze nie zabrakło również „Roty” – jednej z najważniejszych patriotycznych pieśni.

Obchodom Święta Niepodległości towarzyszyła wystawa pt. „Plakat jako oręż w obronie niepodległości” z kolekcji Pana Sławibóra Bronickiego. Wernisaż wystawy i spotkanie z autorem prac odbyło się zaraz po zakończeniu uroczystości w holu przy audytorium 109/110c. Wystawa plakatów czynna będzie do końca listopada br.

Przekaż znajomym