Fot. KMP Elbląg

Fot. KMP Elbląg

Wypadkom na przejściach można zapobiec. Potrzebne jest jednak wspólne działanie obu grup – pieszych i kierowców. O tym m.in. mówili policjanci podczas spotkania w I liceum Ogólnokształcącym.

– Uważne obserwowanie sytuacji, koncentracja i stosowanie się do przepisów to obowiązek, natomiast życzliwość, szacunek do drugiego człowieka i zrozumienie jego punktu widzenia jest równie ważne – przypomina Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego kom. Tomasz Krawcewicz.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu przy współpracy z Wydziałem Komunikacji Społecznej KWP w Olsztynie w dniach 15-19 lutego przeprowadzili w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Pocztowej i w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, spotkania z kierowcami i kandydatami na kierowców pn. „#razemwruchudrogowym”. Wzięło w nich udział około 200 osób. Omawiano zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze szczególnym uwzględnieniem relacji między pieszymi a kierowcami.

Kierowcy muszą zapamiętać, że zbliżając się do przejścia należy bacznie obserwować to co dzieje się wokół, dostosować prędkość pojazdu do warunków panujących na drodze tak, by móc zatrzymać pojazd w odpowiednim momencie.

– Najbardziej niebezpieczną sytuacją dla niechronionych uczestników ruchu drogowego jest omijanie przez kierowcę pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu – tłumaczy asp. Agnieszka Kudosz z Wydziału Ruchu Drogowego. – Taką sytuację przedstawiliśmy uczestnikom spotkań na przykładzie przejścia dla pieszych w Elblągu przy Al. Grunwaldzkiej.

Przekaż znajomym