Fot. CSE "Światowid"

Fot. CSE „Światowid”

Takich festiwali, jak ten jest coraz mniej. To święto słowa recytowanego i śpiewanego, na które uczestnicy przyjeżdżają z całej Polski. Mowa o Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”, na które w dniach 17-19 marca zaprasza Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Prezentacje konkursowe w kategorii piosenki artystycznej i recytacji oraz koncert galowy, w którym wystąpią zwycięzcy tych prezentacji, a także Zbigniew Wodecki z zespołem – tak zapowiada się tegoroczna edycja.

– Ten festiwal od początku swojego istnienia inspiruje twórców i wykonawców do artystycznych poszukiwań utworów o tematyce miłośnej, które u nas mogą zaprezentować – mówi Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”. – Na scenie występują zarówno uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci, jak i dorośli, a wysoki poziom prezentacji gwarantuje udział laureatów innych konkursów i festiwali słowa.

Impreza jest okazją do spotkania się uzdolnionych artystycznie osób i zaprezentowania swoich umiejętności. Do udziału w części konkursowej zgłaszać się można do 1 marca.

– Recytatorzy muszą przygotować do prezentacji dwa utwory o tematyce miłosnej pisane wierszem lub prozą, a prezentacja nie może trwać dłużej niż 10 minut, podobnie jak prezentacja wykonawców piosenki poetyckiej- wyjaśnia Aleksandra Bednarczuk. – Można wziąć udział jednocześnie w dwóch kategoriach, a szczegółowe wytyczne znaleźć można w regulaminie konkursu, na stronie internetowej festiwalu.

Uczestnicy zostaną wysłuchani, ale też docenieni przez jury, w którym w tym roku zasiądą piosenkarka i pedagog Joanna Lewandowska – Zbudniewek, Jarosław Wasik – dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i członek Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz pochodzący z Elbląga aktor filmowy i teatralny Krzysztof Wieszczek.

Gwiazdą OFSS „…czy to jest kochanie?” będzie instrumentalista, kompozytor i aranżer, a także laureat wielu konkursów i festiwali – Zbigniew Wodecki.

– Sam o sobie mówi, że jest „śpiewającym muzykiem” i marzy o lansowaniu młodych, zdolnych ludzi, których kreowałby na prawdziwe gwiazdy – dodaje Aleksandra Bednarczuk.  – Nasz festiwal będzie więc do tego doskonałą okazją.

Zbigniew Wodecki wystąpi na zakończenie OFSS „…czy to jest kochanie” z zespołem w składzie: Jarosław Zawadzki (instrumenty klawiszowe), Mirosław Wiśniewski (bass), Zbigniew Stelmasiak (gitara) i Paweł Twardoch (perkusja).

Organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Przekaż znajomym