Fot. nadesłane/CSE "Światowid"

Fot. nadesłane/CSE „Światowid”

Teatroteka Szkolna to portal gromadzący bogatą bazę materiałów multimedialnych, interaktywne scenariusze zajęć i propozycje ćwiczeń wykorzystujących metody teatralne w ramach lekcji szkolnych. Po raz pierwszy do Elbląga przyjechali z wizytą jego twórcy, zaprezentowali portal i przeprowadzili dla nauczycieli warsztaty z wykorzystania pedagogiki teatru w szkole.

Teatroteka Szkolna służy upowszechnianiu idei pedagogiki teatru, to zbiór inspiracji i pomysłów edukacyjnych, pogrupowanych według poziomów nauczania, metod i tematów. W bezpłatnych warsztatach, jakie odbyły się w CSE „Światowid”, udział brały dwie grupy – pedagodzy z edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz nauczyciele języka polskiego.

Program szkolenia obejmował część dydaktyczną, podczas której Magdalena Szpak i Katarzyna Piwońska z zespołu Teatroteki Szkolnej, pedagodzy teatru z doświadczeniem warsztatowym, omówiły zawartość portalu i przekazały wskazówki, jak z niego korzystać. Następnie odbyły się warsztaty narzędziowe pokazujące, jak wykorzystać metody pedagogiczno-teatralne w praktyce szkolnej.

– Poznaliśmy  nowoczesne narzędzie, dzięki któremu możemy przybliżać dzieciom i młodzieży teatr w atrakcyjnej formie – mówiła jedna z uczestniczek. – Szukałam inspiracji do poszerzania prowadzonych lekcji o metody teatralne, a teraz wiem, gdzie je znaleźć.

Warto dodać, że portal zawiera materiały edukacyjne, podzielone według grup wiekowych (przedszkole, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna), konspekty zajęć przygotowane według autorskich metodologii zaproszonych do współpracy praktyków.

Organizatorami warsztatów byli:  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w partnerstwie z CSE „Światowid” w Elblągu.

Przekaż znajomym