Coś dla miłośników historii i kina

Coś dla miłośników historii i kina

Spacer rozpocznie się od miejsca, w którym działało pierwsze kino w Elblągu. Da ono pretekst do opowieści o przedwojennych kinach w naszym mieście. Następnie wszyscy udadzą się w kierunku kina Zamech.

  •  Start o godzinie 15:55 z ul. Kowalskiej.
  • Będziemy też zachęcać spacerowiczów, żeby podzielili się swoimi wspomnieniami dotyczącymi poszczególnych kin w Elblągu.
  • Z okazji swoich urodzin Kino Światowid przygotowało szereg wydarzeń.

Nie zabraknie również historii kultowej Syreny oraz kin zakładowych takich jak Kolejarz, Orzeł, Meduza, Mars, Przyjaźń czy Budowlani. Spacer pn. „Tu było kino” odbędzie się w najbliższą sobotę (16 września). Start o godzinie 15:55 z ul. Kowalskiej. Organizatorem spotkania jest Kino Światowid, które w tym roku obchodzi 55. urodziny.

Spacer śladami elbląskich kin pn. „Tu było kino” to propozycja dla miłośników kina oraz eksploratorów miejskich historii. Przywołamy najciekawsze fakty i niektóre z odkryć, których dokonujemy przy zbieraniu materiałów do książki o kinach w Elblągu.

– Będziemy też zachęcać spacerowiczów, żeby podzielili się swoimi wspomnieniami dotyczącymi poszczególnych kin w Elblągu – zapowiada Aleksandra Bielska z Kina Światowid. – Najciekawsze z nich umieścimy w przygotowywanej przez nas publikacji.

Spacer śladami elbląskich kin odbędzie się w ramach obchodów 55. urodzin Kina Światowid. Przypomnijmy, że pierwszą projekcję w naszym kinie datuje się na 19 września 1962 roku. Był to film „Karmazynowy Pirat” Roberta Siodmaka.

Co jeszcze w ramach urodzin

Z okazji swoich urodzin Kino Światowid przygotowało szereg wydarzeń. Przed nami jeszcze Repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, które wystartują 18 września. W programie pokazy filmów krótkometrażowych („”60 kg niczego”, „Baraż”, „Casting”, „Koniec widzenia”) oraz pełnometrażowych („Dzikie róże”, „Catalina”, „Atak paniki”, „Ptaki śpiewają w Kigali” czy „Zgoda”). W planach są także spotkania z twórcami filmowymi.

– Te pięć festiwalowych dni daje nam okazję, żeby obejrzeć filmy z konkursu głównego, a tym sprawdzić, co słuchać w polskiej fabule – mówi Natalia Piotrowska.

Wraz z Replikami wraca znana najmłodszym Gdynia Dzieciom, a w ramach niej projekcje, konkursy i warsztaty. Z kolein dwa ostatnie weekendy (23–24.09 i 30.09 – 1.10) września odbędą się pod znakiem 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Pod hasłem „Pora na ciekawość!”. W programie przegląd wyselekcjonowanych filmów dla najmłodszych oraz konkurs na najlepszych film.

Urodzinowe będzie także pierwsze w tym sezonie spotkanie w ramach Elbląga na dużym ekranie. Odbędzie się ono 27 września o godz. 18:00 w Dużej Sali Kina Światowid. Będzie można poczuć klimat starego kina. Nie tylko dlatego, że zaprezentowane tego dnia filmy będą wyświetlane – jak dawniej – z taśm filmowych.

 

Przekaż znajomym