Fot. nadesłane

Fot. nadesłane

Taniec jest najlepszą aktywnością fizyczną, łączy sztukę i sport, pozwala wyrazić siebie w muzyce poprzez ruch ciała – tak o swojej pasji opowiadała tancerka z Kaliningradu Elena Prodashchuk. Dziś kończy się ostatnie wydarzenie w ramach projektu „Let’s dance together”, Międzynarodowy Festiwal Tańca BALTIC CUP.

Warsztaty dla tancerzy, działaczy sportowych, dziennikarzy, konferencje poświęcone sportowi, targi, pokazy, spotkania tematyczne i Festiwal Tańca BALTIC CUP. To m.in. te działania obejmował projekt „Let’s dance together”.

– Czekają nas jeszcze projektowe podsumowania i realizacja pokonferencyjnych publikacji, ale już wiemy, że projekt  spotkał się z dużym zainteresowaniem środowiska tanecznego i sportowego– opowiada Magdalena Czarnocka – Kaptur, koordynator projektu „Let’s dance together”. -Podczas festiwalu zanotowaliśmy rekordową liczbę zawodników z różnych stron świata, była licznie zgromadzona publiczność i niesamowita atmosfera – tak można w kilku słowach podsumować kończący się Międzynarodowy Festiwal Tańca BALTIC CUP.

Na listach były 532 starty, na festiwalu wystąpiło19 par gwiazdkowych, czyli par notowanych w rankingu 50 najlepszych par Word Dance Sport Federation (WDSF). Każdego dnia Festiwalu odbywały się pokazy specjalne – w piątek wystąpiły pary na wózkach, w sobotę akrobatyczne pokazy Teatru Ruchu Ocelot, w niedzielę zatańczyła Formacja Jantar-Elbląg, mogliśmy również obejrzeć flash moba w wykonaniu UKTS Destination z projektu „Let’s dance together”. To specjalnie przygotowana, złożona z prostych kroków tanecznych choreografia, sfilmowana i umieszczona na stronie projektu. Flash mob miał pokazać, że taniec jest uniwersalnym językiem – jest zrozumiały i przystępny dla osób w każdym wieku i pochodzących z różnych krajów. Jest dyscypliną, którą można uprawiać w każdym wieku i tak naprawdę wszędzie.

BALTIC CUP to jedyny festiwal taneczny w Polsce, na którym zawodnicy w rundach finałowych tańczą do muzyki na żywo.

– Orkiestra Filharmonii z Grodna to ogromna przyjemność dla publiczności i niepowtarzalna okazja dla tancerzy. To dla nich jeszcze większa mobilizacja, żeby zatańczyć w finale – mówiła podczas galowych wieczorów Danuta Niemczynowicz-Przekop, prowadząca festiwal.

Sobotnie i niedzielne występy na parkiecie można było na żywo oglądać w sieci kablowej Vectra, na kanale 255 oraz na stronie www.balticcup.swiatowid.elblag.pl. Retransmisje festiwalu będzie można wkrótce oglądać w Telewizji Elbląskiej.

W niedzielę organizatorzy zanotowali 176 startów w 8 kategoriach: Youth Open LATIN, Junior I Open STANDARD, Juveniles I + II LATIN, Junior II Open STANDARD, WDSF Senior II Open Latin, WDSF Senior I Open LATIN, Youth Open under 21 STANDARD oraz najważniejsza w niedzielę kategoria: WDSF World Open LATIN,  której finałach wystąpiło 7 par gwiazdkowych.

Youth Open LATIN

  1. Brzozowski Mateusz – Możdżonek Justyna Polska
  2. Shonia Avtandili – Davitaia Elene Gruzja
  3. Szydłowski Jakub – Miłek Dagmara Polska

Junior I Open STANDARD

  1. Krupa Mateusz – Banaszkiewicz Kornelia Polska
  2. Holm Leho – Lutter Marlen Estonia
  3. Osetrov Kirill – Metelitsa Eleonora Rosja

Juveniles I + II LATIN

  1. Ruszkowski Tomasz – Mozdyniewicz Julia Polska
  2. Orda Alans – Mohova Arina Łotwa
  3. Dobrjanski-Piirsalu Ron – Tshizhova Sofia Estonia

Junior II Open STANDARD

  1. Boyce Glenn-Richard – Krivushkova Aleksandra Anglia
  2. Jonaitis Nedas – Paldauskaite Smilte Litwa
  3. Kloskowski Maciej – Ziętowska Nikola Polska

WDSF Senior II Open Latin

  1. Choromański Grzegorz – Winiarska-Choromańska Agnieszka Polska
  2. Kitowski Mariusz – Kitowska Jolanta Polska
  3. Joksas Romualdas – Joksa Ilona Łotwa
  4. Dziurawiec Mariusz – Dziurawiec Agnieszka Polska EKT Jantar

WDSF World Open LATIN

  1. 1 Bures Marek – Iermolenko Khadjeh-Nouri Anast.
  2. Gomez Juan Manuel – Mangione Marina
  3. Makarov Alexandr – Remizova Julia Rosja

WDSF Senior I Open LATIN

  1. Kucharczyk Tomasz – Kucharczyk Róża Polska
  2. Becker Marc – Giersbeck Nicole Niemcy
  3. Budyś Mariusz – Budyś Monika Polska

Youth Open under 21 STANDARD

  1. Semenenko Yaroslav – Sitarz Ewa Polska
  2. Skara Justas – Siaulytyte Vaida Marija Litwa
  3. Kozów Dawid – Kozów Karolina Polska

Projekt „Let’s dance together” realizowany przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach Programu Erasmus+ Sport.

Impreza realizowana przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Przekaż znajomym