Uważajmy co robimy

Uważajmy co robimy

Policja ostrzega przed „prośbami” ze strony znajomych kontaktujących się za pomocą portali społecznościowych i proszących o kody lub przelanie na konto niewielkiej sumy pieniędzy w granicach 3-6 złotych. Takiej prośbie uległa elblążanka, która była przekonana, że koresponduje ze swoim szwagrem. Kobieta straciła 800 złotych.

26-letnia kobieta była przekonana, że rozmawia przez komunikator ze swoim szwagrem. Wykonała więc jego prośbę o przelanie niewielkiej, brakującej mu kwoty do zasilenia konta telewizyjnego. Rozmówczyni otrzymała od niego link do strony banku. Gdy kliknęła w link miała już wypełnioną kartę przelewu. Kobieta potwierdziła transakcję. Po chwili otrzymała sms z informacją, że z jej konta przelano kwotę ponad 800 złotych. Wtedy zorientowała się że coś poszło nie tak i że została oszukana. Sprawę zgłoszono na policję. Sprawdzane są okoliczności popełnienia tego oszustwa.

Policjanci przestrzegają przed przekazywaniem pieniędzy nawet osobom znajomym w tego rodzaju formie. Wszystkie transakcje bankowe, które wykonujemy na komputerze powinny być przez nas zrozumiałe i jasne. Czasem lepiej odmówić niejasnego przelewu lub uczestniczenia w sytuacji, którą nie do końca rozumiemy niż zlecić operacje bankowe i stracić pieniądze. Oszuści posuwają się co chwilę do nowych metod, po to właśnie by wyłudzać pieniądze.

Przekaż znajomym