Fot. Rafał Sułek

Fot. Rafał Sułek

Festiwal Literatury Wielorzecze, to nie tylko spotkania z autorami, warsztaty i koncerty. To również Turniej Jednego Wiersza o Nagrodę NIKE. Zwycięzca otrzymał nagrodę finansową.

Zanim jednak rozpoczął się turniej zebrani w klubie Mjazzga byli świadkami pojedynku poetyckiego pomiędzy Robertem Miniakiem a Wojciechem Borosem. Sekundował im krytyk literacki, poeta, tłumacz, recenzent – Piotr Wiktor Lorkowski, który moderował dyskusję pomiędzy poetami a także przedstawił ich twórczą charakterystykę. Można było się między innymi dowiedzieć co fascynuje go w twórczości Miniaka oraz co zawodzi go u Borosa. Swoje pytania mogli zadać również obecni na sali. Pomiędzy kolejnymi częściami dyskusji autorzy przedstawiali swoje utwory.

Po zakończonej „walce” cała trójka – Robert Miniak, Wojciech Boros oraz Piotr Wiktor Lorkowski zasiedli wśród publiczności by wspólnie oceniać występy poetyckie osób, które zgłosiły się do Turnieju Jednego Wiersza. Zgodnie z regulaminem tematyka utworów powinna oscylować wokół hasła głównego tj. „wpadamy w kwadrat”, jednakże organizatorzy dopuszczali także spontaniczny udział w konkursie.

Zgłosiło się 23 kandydatów (część z nich można zobaczyć w fotorelacji poniżej) – z czego najmłodszy miał 16 lat a najstarszy ponad 70. Wiersze technicznie były różne – od rymowanych poprzez białe. Nie brakowało tekstów wzniosłych, smutnych ale i wesołych. Każdy prezentował swój własny styl i jak powiedzieli po zakończeniu konkursu członkowie jury każdy z nich był technicznie poprawny, choć każdy zupełnie inny.

– Każdy z nas jest indywidualnością i to było widać w tych wierszach. Ta indywidualność jest czymś co wyróżnia, co może wynieść na pederasta. Nie warto kopiować czyjś styl, trzeba pisać w zgodzie z samym sobą, wówczas to co piszemy ma jakąś wartość – podsumowano konkurs.

Jury po wysłuchaniu wszystkich utworów oraz burzliwej naradzie postanowili nagrodzić:

1 miejsce – Julia Jaz

2 miejsce – Dominika Lewicka-Klucznik

3 miejsce – Aleksandra Słowik

Swoje nagrody przyznała również publiczność, która wyróżniła: Kamilę Łykę-Kosińską i Arco Van Ieperen’a.

Pomiędzy Turniejem Jednego Wiersza a ogłoszeniem wyników na scenie zaprezentował się od swojej najlepszej – muzycznej strony Marcin Skrzypczak ze Starogardu Gdańskiego. Artysta jest laureatem licznych przeglądów poezji śpiewanej m.in. drugiej nagrody na LX (czterdziestych) Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. Nagrał płytę „Zamyślony”. Śpiewa do wierszy współczesnych poetów, m. in. Ewy Lipskiej, Adama Ochwanowskiego, Janusza Stanisława Pasierba, Zbigniewa Joachimiaka, jak również  własnych tekstów.

Przekaż znajomym