Fot. nadesłane

Fot. nadesłane

Biorąc sobie do serca zadanie rozbudzania pasji, ciekawości świata i żądzy wiedzy w elbląskim I LO zaproponowano uczniom udział w tzw. Wikiwarsztatach. Młodzież – zarówno gimnazjalna, jak i licealna – miała możliwość dowiedzieć się o ciekawych projektach Wikimedii, natomiast finałem ich twórczej pracy była edycja – a nawet stworzenie nowych! – haseł w Wikipedii najbardziej popularnej encyklopedii internetowej na świecie.

Slogan Wikipedii brzmi: „Wolna encyklopedia, którą każdy może redagować”. Poniedziałkowe (27 02.) wydarzenie w I LO było najlepszym przykładem na to, że nie są to tylko puste słowa.

Warsztaty poprowadził Krzysztof Machocki (rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska) – opowiadał m.in. o projektach typu Wikisłownik, Wikibooks, Wikimedia Commons, Wikitravel. Podzielił się własnym doświadczeniem związanym z redagowaniem wirtualnej encyklopedii.

Teoretyczne wprowadzenie w tematykę wolnego dostępu do wiedzy zakończone zostało praktyką – tworzeniem i edytowaniem haseł encyklopedycznych. Jedna z uczestniczek dodała kilka cennych faktów do opisu szkoły, gimnazjalista stworzył wpis o zamku krzyżackim w Elblągu. Było twórczo i inspirująco.

Warsztatom towarzyszyła wystawa fotografii POTY (Picture Of The Year) – objazdowa wystawa najlepszych fotografii z Wikimedia Commons (centralnego zbioru fotografii, z którego korzysta m.in. 280 wersji językowych Wikipedii), wyłonionych w międzynarodowym konkursie.

Małgorzata Krasowska

Przekaż znajomym