kochanie15

Przed nami XIX edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa …Czy to jest kochanie?, który w tym roku rozpocznie się 20 marca i potrwa trzy dni. O przygodzie z recytacją, festiwalowych emocjach i uczestnikach wydarzenia rozmawiamy z konferansjerką – Moniką Kowalczyk-Kogut.

 Jesteś niejako twarzą elbląskich Festiwali „Światowida”. Wiem, że kiedyś stałaś w gronie uczestników…

Z Festiwalem jestem od jego początków. Na pierwszy przyjechałam jako początkująca recytatorka i zdobyłam, ex equo z Dominiką Figurską z Elbląga, pierwszą nagrodę. W kolejnych latach też przyjeżdżałam jako uczestnik i zwykle znajdowałam się w gronie laureatów. To był dla mnie zawsze ważny konkurs i ważne miejsce.

 Który to już rok będziesz prowadziła Festiwal?

Prowadzę Festiwal chyba od czwartej edycji, z małą przerwą – wydaje mi się, że przez te wszystkie lata opuściłam go tylko raz albo dwa, gdzieś na przełomie wieków.

 Czym kolejne edycje różnią się od siebie?

Kolejne edycje różnią się od siebie głównie uczestnikami – z imprezami tego typu jest tak, że ci sami uczestnicy przyjeżdżają często przez kilka kolejnych lat, co świadczy o tym, że chcą wracać, podoba im się atmosfera i klimat. Ale z każdym rokiem stają się bardziej dojrzali, zmieniają się, pokazują swoje nowe oblicza, widać progres w ich rozwoju artystycznym. Często zdarza się, że później zdają do szkół artystycznych – aktorskich czy wokalnych i pojawiają się na Festiwalu w roli gwiazd.

 Masz swoich faworytów?

Czy mam faworytów… Mam oczekiwania. Część uczestników znam, zawsze pojawiają się nowe twarze, a ja oczekuję, że ich występy będą dla mnie przeżyciem, że będę mogła ich zapamiętać dzięki temu, co chcą przekazać widzom i słuchaczom ze sceny. Zawsze liczę na duże i dobre wrażenia artystyczne. I zwykle udaje się to udaje osiągnąć.

Jakie emocje towarzyszą takim występom? Uczestnicy festiwali występują przed doświadczonymi jurorami, a za kulisami wspierają się wzajemnie, czy jest ostra rywalizacja?

Emocje są nierozerwalnie związane z występami scenicznymi, przecież pokazujemy siebie – dajemy tekstom czy piosenkom swój głos, swoją twarz, swoje ciało i swoje emocje, uczucia, w jakiś sposób odkrywamy swoje wnętrze przed szeroką publicznością. Tego nie można zrobić bez emocji. Każdy wykonawca zmaga się z tym sam, ale uczestnicy wzajemnie raczej się mobilizują i wspierają, poza sceną często się przyjaźnią, spotykają i lubią. Dzięki temu tworzy się też atmosfera Festiwalu, dla której wracają do Elbląga każdej wiosny.

Patronat honorowy nad XIX Ogólnopolskim Festiwalem Sztuki Słowa …Czy to jest kochanie? objęli: Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Witold Wróblewski – Prezydent Elbląga

Partnerzy: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Narodowe Centrum Kultury

Przekaż znajomym