powstanie2

Co trzeba zrobić, żeby znaleźć swoje nazwisko na plakacie jednego z najbardziej oczekiwanych filmów w Polsce? Nazwisko Piotra Śliwowskiego jako jedne z niewielu znalazło się na plakacie do filmu „Powstanie Warszawskie”. To producent wykonawczy tego filmu, więc o jego produkcji wie najwięcej. Dlatego będzie gościem premiery specjalnej, na którą Kino Światowid zaprasza 9 maja (piątek) o godz. 18:00.

Spotkanie z Piotrem Śliwowskim odbędzie się tuż po premierowej projekcji filmu „Powstanie Warszawskie”. Rozmowę poprowadzi Tomasz Gliniecki, elbląski dziennikarz i pasjonat historii, obecnie pracownik Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

– Mamy nadzieję, że nasz gość odsłoni tajniki pracy nad tą produkcją. I zechce się podzielić informacjami, których nie znajdziemy w prasie czy w Internecie – mówi Aleksandra Bielska z Kina Światowid.

Niezwykły film

Bez wątpienia „Powstanie Warszawskie” w reżyserii Jana Komasy to najważniejszy film tej wiosny. Nie bez powodu o „Powstaniu Warszawskim” było  głośno na długo przed premierą. Dlaczego? To pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction – film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej. Nowa technika realizacji filmu to zapowiedź zupełnie innego doświadczenia filmowego.

Piotr C. Śliwowski (ur. 1972 r.) – Szef Sekcji Historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego, producent wykonawczy filmu „Powstanie Warszawskie”. Absolwent Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Autor kilkunastu projektów wystawienniczych, kierował m.in. zespołem budującym replikę bombowca „Liberator”. Koordynator i szef projektu „Miasto Ruin”. Autor i współautor wielu publikacji na temat II wojny światowej. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i honorową odznaką jednostki wojskowej GROM.

Cena biletu na premierę: 15 złotych.

Premiera specjalna filmu „Powstanie Warszawskie” odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka w Elblągu.

Bilety na film można nabyć online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Więcej informacji pod numerem: (55) 611 20 56/76  lub pisząc na adres: kino@swiatowid.elblag.pl.

Partnerzy: Europa Cinemas, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.

Przekaż znajomym