Fot. RS/ archiwum redakcji

Fot. RS/ archiwum redakcji

Opakowania szklane, zużyte baterie, sprzęt elektroniczny, opakowania z tworzyw sztucznych, makulatura oraz butelki po napojach oddać będzie można podczas X Elbląskich Dni Recyklingu, które odbędą się 20 maja na Placu Jagiellończyka. W zamian za odpady przyznawane będą punkty, a te z kolei wymieniane będą na upominki w postaci krzewów, drzewek i bylin.

Celem imprezy, która od lat odbywa się w naszym mieście i cieszy się niesłabnącą popularnością jest, propagowanie selektywnej zbiórki odpadów oraz prowadzenie edukacji ekologicznej wśród mieszkańców.

Aby otrzymać upominek w postaci gadżetów (m.in. kubków i zabawek) oraz krzewu lub drzewka owocowego trzeba zebrać określoną ilość punktów.  Punkty wydawane będą w zamian za oddawane odpady, tak więc: 1 pkt. otrzymać będzie można za: 5 sztuk zużytych baterii, 2 kg makulatury, 5 sztuk puszek aluminiowych, 5 sztuk opakowań z tworzyw sztucznych, 30 sztuk nakrętek z tworzyw sztucznych, 3 opakowania szklane, 3 sztuki opakowań po płynnej żywności i napojach. 5 punktów otrzymamy za: 1 sztukę sprzętu elektronicznego i elektrycznego – a 10 punktów: za telewizor, monitor i komputer.

Aby otrzymać upominek w postaci krzewu lub drzewka owocowego trzeba zebrać 40 pkt. Z kolei na bylinę otrzymać będzie można już za 20 pkt.

Punkty na upominki wymieniać będzie można tylko podczas trwania festynu. Więcej informacji znaleźć można w regulaminie imprezy dostępnym TUTAJ 

W tym dniu oprócz „Konkursu na selektywną zbiórkę odpadów”odbędzie się także festyn podczas którego na scenie zaprezentują się dzieci i młodzież z elbląskich placówek edukacyjnych oraz tancerze ze Szkoły Tańca Cadmans.

– W ubiegłym roku Elbląskie Dni Recyklingu po raz pierwszy uatrakcyjniliśmy ofertą warsztatów ekologicznych dla dzieci i młodzieży. W tym roku ZUO Elbląg będzie kontynuować warsztaty w rozbudowanej wersji m.in. o stanowisko „Kilowaty zabawy” z użyciem zestawów demonstracyjnych odnawialnych źródeł energii (OZE). Poza tym na dzieci będą czekały puzzle XXL o tematyce ekologicznej, Koło fortuny z zagadkami m.in. dotyczącymi zasad segregowania odpadów, robienie świeczników ze słoików, biżuterii z odpadów itd. oraz całe mnóstwo nagród za udział w konkursach – zachęcają organizatorzy.

Dla dzieci i młodzieży przewidziano również atrakcje w postaci: dmuchanych zjeżdżalni, malowania buzi trampolin czy jeżdżących koników.

– Zachęcamy do udziału w Elbląskich Dniach Recyklingu, a przy okazji do nauki zasad segregowania odpadów. Życzymy całym rodzinom mile spędzonego czasu i zachęcamy do korzystania ze wszystkich zaproponowanych atrakcji – zaprasza Eliza Leszczyńska-Rogalska, specjalista ds. promocji i edukacji ekologicznej elbląskiego Zakładu Utylizacji Odpadów.

zuo-grec-17

Przekaż znajomym