Fot. nadesłane/Na zdjęciu: Pałac Dohnów w Słobitach k. Pasłęka przed 1945 r.

Fot. nadesłane/Na zdjęciu: Pałac Dohnów w Słobitach k. Pasłęka przed 1945 r.

Przed nami już ostatnie w sezonie 2016/17 spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. Będzie ono zarazem zaproszeniem do wakacyjnych wędrówek po okolicy, bo tematem będą „Wyprawy pod Elbląg – tam też jest pięknie”.

– Okolice Elbląga, to jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju – znajdziemy tu wszystko, co ucieszy i zadziwi nawet najbardziej wybrednego turystę – twierdzi Juliusz Marek, od ponad 10 lat prowadzący kinowe spotkania z historią Elbląga.  – Mamy tu gotyckie zamki i katedry, zabytkowe miasta, pałace i tajemnicze ruiny, a także niezwykle zróżnicowany krajobraz: wzniesienia, równiny i pojezierza, rzeki, jeziora i morze. Doceniali to nasi poprzednicy, tworząc stowarzyszenia promujące turystykę krajoznawczą oraz wiedzę o regionie. Zostały po nich nie tylko mapy i przewodniki, ale również piękne fotografie i zachwycające filmy.

Cóż zatem zobaczą stali bywalcy „Elbląga na dużym ekranie”?

– Wyświetlone zostaną przedwojenne kroniki filmowe, a w nich wyprawy do Malborka, Kwidzyna, kamieńca Suskiego, Szymbarku i Fromborka oraz wielu innych jeszcze miejsc, wyprawa Kanałem Elbląskim, rejs statkiem do Krynicy Morskiej, a także wizyta w pałacu księcia Dohny w Słobitach – informuje Juliusz Marek. – Będą też filmy z lat 60-tych, gdy samochód prywatny był nieosiągalnym luksusem i na wyprawy wyruszaliśmy środkami komunikacji zbiorowe. Zapraszamy nie tylko stałych bywalców, zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać piękno ziemi elbląskiej, jej historię i turystyczne atrakcje. Może nasz seans zachęci do zorganizowania rodzinnej wyprawy nad Drużno, albo nieco dalej – do Słobit i Gładysz, gdzie stoją ruiny pałaców Dohnów. To może być ciekawy pomysł weekend, a nawet na na wakacje.

Wstęp wolny.

Na zdjęciu: Pałac Dohnów w Słobitach k. Pasłęka przed 1945r.

Przekaż znajomym