taniec-mistrzostwa-polski-14

Drugiego dnia turnieju o tytuł Mistrza Polski walczyli tancerze w kategoriach seniorskich oraz młodzież poniżej 21 roku życia w tańcach standardowych, a także Juniorzy starsi w tańcach latynoamerykańskich. Mistrzostwa Polski PTT i FTS przyciągnęły do Elbląga niemal pół tysiąca tancerzy z całego kraju.

Dwa dni trwały Mistrzostwa Polski PTT i FTS w tańcach standardowych. Wzięło w nich udział 220 par z klubów tanecznych w całej Polsce. Tancerze walczyli o tytuł Mistrza Polski, który uprawnia do reprezentowania naszego kraju na Mistrzostwach Europy i świata.

W najważniejszej kategorii – dorosłych oprócz prezentacji w grupach, w rundzie finałowej, najlepsza szóstka prezentowała się również indywidualnie.  Dzięki temu sędziowie mogli ocenić każdą parę osobno.

– Indywidualne prezentacje wynikają z przepisów WDSF, czyli Światowej Federacji Tańca Sportowego, to kolejny krok w kierunku usportowienia tańca. Już wkrótce na turniejach w naszym kraju będziemy wprowadzać system sędziowania WDSF 2.0 – zasady będą takie, jak w łyżwiarstwie figurowym, a zawodnicy oceniani będą nie na miejsca, tylko na punkty – wyjaśnia Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

W Mistrzostwach Polski PTT i FTS wystartowało 10 elbląskich par. 2 w kategoriach seniorskich – najlepszy wynik to 7. miejsce Jarosława i Anny Kraińskich. Pięć par prezentowało się w młodszych kategoriach w tańcu standardowym i trzy pary wystartowały w kategorii dorosłej w tańcach standardowych.

– Elbląskie pary zaprezentowały się naprawdę dobrze, większość z nich tańczy w nowych zestawieniach – po rocznej pracy wyniki Bartka Szkutnika i Agaty Brychcy i Michała Zacharewicza i Katarzyny Czyżyk, którzy przypominam zajęli 5. i 7. miejsce na Mistrzostwach Polski są naprawdę satysfakcjonujące. W tym roku czeka ich dużo startów na turniejach w Polsce i za granicą. Liczymy, że dzięki temu znajdą się w rankingu 50. najlepszych par świata WDSF – opowiada Antoni Czyżyk.  – Również młodsi tancerze, rok temu tańczący jeszcze z innymi partnerami i startujący w młodszych kategoriach, dziś potrafią nawiązać rywalizację i przechodzą do kolejnych rund – to cieszy.

Tradycyjnie już, jak podczas dużych imprez tanecznych, nie zabrakło pokazów artystycznych – ciepło przez publiczność przyjęci zostali młodzi tancerze z zespołów tańca nowoczesnego, którzy prezentowali się w niedziele. W sobotę duże wrażenie zrobiły pokazy gimnastyczek z Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. W trzech wejściach zaprezentowały widowiskowe układy z szarfami, piłkami i  maczugami.

– To kolejny turniej, który został doceniony pod względem organizacyjnym, zarówno w opinii sędziów, tancerzy, jak i publiczności. Także poziom prezentacji tanecznych, zwłaszcza par dorosłych w kategorii standardowej był naprawdę wysoki – podsumowuje Antoni Czyżyk. -A my już przygotowujemy się do kolejnych wyzwań – we wrześniu w Elblągu odbędą się Mistrzostwa Polski Formacji Tanecznych. Chcemy, aby wystąpiły na nich dwa elbląskie zespoły, a Formacja LOTOS-Jantar ma zaprezentować się w nowym układzie. Przed nami jeszcze mnóstwo pracy.

Wyniki niedzielnej rywalizacji:

Junior starszy w tańcach latynoamerykańskich

 1. Kucharczyk Konrad – Podsiadły Aleksandra – Warszawa
 2. Czajka Kacper – Drożdż Oliwia – Piła
 3. Szydłowski Jakub – Miłek Dagmara – Wrocław

Młodzież w tańcach standardowych

 1. Brzozowski Mateusz – Możdżonek Justyna – Warszawa
 2. Semenenko Jaroslav – Sitarz Ewa – Warszawa
 3. Konstanciuk Maciej – Karbowniczak Daria – Wrocław

Senior I w tańcach standardowych

 1. Kucharczyk Tomasz – Kucharczyk Róża – Warszawa
 2. Drankowski Maciej – Majsterek Agnieszka – Gdańsk
 3. Budyś Mariusz – Budyś Monika – Kwidzyn

Senior II w tańcach standardowych

 1. Szlendak Robert – Szlendak Katarzyna – Warszawa
 2. Zając Arkadiusz – Lichocka Beata – Warszawa
 3. Ponto Włodzimierz – Ponto Monika – Szczecin

Pełne wyniki dostępne są na stronie: http://mistrzostwa.swiatowid.elblag.pl/index.php/wyniki

Patronat honorowy nad Mistrzostwami Polski PTT i FTS objęli Jacek Protas – Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego oraz Jerzy Wilk – Prezydent Elbląga.

Sponsorzy: Grupa LOTOS SA, Grupa Żywiec – Browar w Elblągu, Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy „Giełda Elbląska”, Producent wyrobów skórzanych Paters, Producent szkła i witraży Pujan, Auto Postek Multidealer, Zakład Sprzątania Wnętrz MOP83, Salon Komputerowy K&M, Neoglory Biżuteria. Zrealizowano przy wsparciu Prezydenta Elbląga.

Edyta Bugowska

Fot. Przemek Kusyk

Przekaż znajomym