biegi-stadion

W padającym deszczu i przy niskiej temperaturze rozegrane zostały piąte w tym sezonie zawody w ramach VI edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację. Tym razem biegacze z mapą w ręku przemierzali trasę usytuowaną wokół stadionu Olimpii przy ul. Agrykola.

Piąte w tym sezonie zawody w biegach na orientację, organizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu oraz EKO Gryf przy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, tym razem zawitały do centrum miasta. Na trasie, usytuowanej wokół stadionu Olimpii, a zaprojektowanej przez Kazimierza Szulżyckiego, zmagało się łącznie 49 biegaczy. Tradycyjnie już nie zabrakło dzieci i młodzieży szkolnej z Elbląga, Pasłęka i Kamionka Wielkiego oraz grupy Slawator Elbląg.

– Zawody odbyły się przy deszczowej, zimnej pogodzie, co jednak nie przeszkodziło prawdziwym twardzielom rywalizować na trasie wokół stadionu Olimpii – informuje Bolesław Czechowski z EKO Gryf Elbląg. – Trasa wprawdzie była krótka, ale organizatorzy nieco utrudnili życie uczestnikom. Mapa trasy tym razem wykonana była w taki sposób, że przedstawiała lustrzane odbicie. W tej sytuacji przydałoby się lustro aby prawidłowo odczytać sytuację terenową na mapie. Mimo utrudnienia, zawodnicy świetnie poradzili sobie z zadaniem.

Podobnie jak podczas ostatnich zawodów biegacze mieli nieograniczony czas na znalezienie wszystkich punktów kontrolnych narysowanych na mapie, których w zależności od kategorii wiekowych była różna ilość. Warianty zaliczania poszczególnych punktów były dowolne, a każdy indywidualnie musiał przekalkulować i zaplanować trasę biegu w taki sposób, by pokonać ją jak najszybciej.

Tym razem największą popularnością cieszyła się kategoria szkół gimnazjalnych chłopców, w której rywalizowało jedenastu biegaczy. Najlepiej z trasą i utrudnieniami poradził sobie Kamil Banach z Gimnazjum nr 8 Elblągu, dla którego było to już trzecie zwycięstwo w tej edycji. Drugi linię mety przekroczył inny elblążanin Mateusz Szot (Gimnazjum nr 7), a na najniższy m stopniu podium stanął zawodnik z Gimnazjum w Kamionku Wielkim, Bartosz Wilczewski. W tej kategorii w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 239 pkt., prowadzi Kamil Banach, drugi jest Mateusz Szot (184 pkt.), a trzeci Jan Szutarski (131 pkt.).

Ciekawie wyglądała także rywalizacja w kategorii open mężczyzn, gdzie na lidera wyrasta Piotr Światkowski. Zawodnik z Elbląga wygrał rywalizację drugi raz z rzędu, dzięki czemu umocnił się na pozycji lidera w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce przypadło dla Łukasza Kucińskiego, a trzecie zajął Mariusz Wąsicki. W klasyfikacji generalnej Piotr Światkowski wyprzedza o 29 pkt. drugiego Mariusza Wąsickiego i aż o 55 punktów, trzeciego w zestawieniu Sergieja Czernowa. Zdecydowanie bardziej wyrównana jest rywalizacja w kategorii kobiet. Tu, po raz pierwszy w tym sezonie, zwyciężyła Agnieszka Bundz, drugie miejsce zajęła Joanna Klunder, a trzecie Paulina Sobstel. Cała trójka pań to żołnierze 16 Batalionu Dowodzenia (JW 4260 w Elblągu). W klasyfikacji generalnej prowadzi Joanna Klunder (194 pkt.), dziesięć punktów mniej ma Agnieszka Bundz, a na trzeciej pozycji znajduje się Janina Banach, która po pięciu biegach zgromadziła 183 pkt.

Po zakończeniu rywalizacji sportowej odbyło się wręczenie dyplomów i upominków dla najlepszych zawodników. Zwycięzcy otrzymali albumy i mapy turystyczne ufundowane przez EKO Gryf oraz niespodzianki od Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

– Wśród wszystkich uczestników zawodów rozlosowaliśmy cztery nagrody rzeczowe ufundowane przez naszych sponsorów – informuje Bolesław Czechowski. – Do biegaczy trafiły trzy zaproszenia do Pizzerii „La Capra” oraz miesięczny karnet do Fitness Clubu Calypso Elbląg.

Kolejne zwody VI edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, rozegrane zostaną w sobotę, 14 lutego o godz. 10:00, tym razem w Parku Kajki. Zbiórka przy boisku piłkarskim. Zgłoszenia przyjmowane będą drogą mailową (kazek14521@onet.pl, bolesaw.czechowski@interia.pl) lub w dniu imprezy w biurze zawodów w godzinach 9:30-9:45. Więcej informacji o zawodach, wyniki, terminarze, punktacje generalną oraz galerie zdjęć, można znaleźć na stronie internetowej www.mosir.elblag.eu, w zakładce imprezy sportowe.

Tekst i fot. MOSiR

Przekaż znajomym