Fot. nadesłane

Fot. nadesłane

Dobiega końca VII edycja Akademii Dziecięcej PWSZ w Elblągu. W najbliższy czwartek, 8 czerwca br. o godz. 17.00 112. młodych żaków w obecności rodziców i zaproszonych gości odbierze gratulacje dyplomy ukończenia rocznych studiów. Wydarzenie uświetni występ Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Uroczyste dyplomatorium jednocześnie zakończy I edycję projektu w ramach ministerialnego programu pn. „Uniwersytet Młodego Odkrywcy”, który był realizowany przez Akademię Dziecięcą PWSZ Elblągu od 25 lutego 2017 roku.

Program Uniwersytet Młodego Odkrywcy to pierwsza inicjatywa realizowana w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki wyrażonej w tzw. strategii Gowina na rzecz nauki i szkolnictwa wyższego. Jednym z trzech głównych założeń strategii jest popularyzacja dokonań polskich naukowców wśród różnych grup społecznych (od juniorów do seniorów), a także dotarcie z atrakcyjną formą edukacji do obszarów wykluczonych.

Od października 2016 roku dzieci w wieku 6-8 lat miały okazję rozwinąć ciekawość oraz intelektualny i twórczy potencjał. W trakcie roku akademickiego 2016/2017 w ramach Akademii Dziecięcej PWSZ w Elblągu odbyło się 7 wykładów oraz 12 warsztatów dla małych żaków oraz 2 wykłady dla rodziców. Wykłady obejmowały szeroki zakres tematyczny. Uczestnicy poznali odpowiedzi m.in. na pytania: skąd wzięły się liczby, jakie były początki Państwa Polskiego, jak powstają bajki oraz czy warto poznać Żuławy Wiślane? Studenci mieli ponadto niepowtarzalną okazję zagłębić się w magiczny świat fizyki, chemii i świat robotów. Dowiedzieli się jak obserwować niebo i o czym opowiadają stare przedmioty. Poznali niekonwencjonalne rozwiązania architektoniczne budynków oraz mieli okazję osobiście przygotować profesjonalne próbki betonowe. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach z języka hiszpańskiego i portugalskiego, stanęły oko w oko z gadami, poznały zabawne wielościany i wzięły udział w warsztatach z Kynoterapii.

Zajęcia prowadzone były przez wybitnych specjalistów, wykładowców Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Na pochwałę zasługują asystenci Akademii Dziecięcej – studenci Pedagogiki PWSZ w Elblągu, którzy pod opieką Pani mgr Stanisławy Szuksty z zaangażowaniem opiekowali się dziećmi i pomagali prowadzącym zajęcia.

Od samego początku, tj. od 2011 roku, absolwentami Akademii Dziecięcej zostało już 588 młodych żaków. Serdecznie wszystkim gratulujemy!

Przekaż znajomym