Fot. MOSiR

Fot. MOSiR

Po kilkumiesięcznej przerwie ponownie na trasy powrócili miłośnicy Biegów na Orientację. W pierwszych w nowym sezonie zawodach, organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu oraz EKO Gryf przy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, na trasie w elbląskiej Bażantarni rywalizowało ponad pięćdziesięciu zawodników.

W zawodach zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu oraz EKO Gryf przy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, wystartowało 52 zawodników w tym pięć rodzin. Impreza rozegrana została przy pięknej jesiennej pogodzie. Tym razem zawody z cyklu Grand Prix Elbląga były jednocześnie jedną z imprez rozgrywanych w ramach Narodowego Dnia Sportu, którego organizatorem była Fundacja Zwalcz Nudę. Tradycyjnie w gronie startujących znaleźli się uczniowie elbląskich szkół oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Kamionka Wielkiego.

– Już po raz czwarty w całej Polsce organizowany był Narodowy Dzień Sportu, a po raz pierwszy do akcji włączone zostały także zawody w biegu na orientację – informuje Bolesław Czechowski z EKO Gryf Elbląg. – Były to klasyczne zawody na orientację, a każda kategoria wiekowa miła swoją trasę do pokonania i w zależności od wieku ilość punktów oraz długości tras były zróżnicowane. Start odbywał się co 3 minuty, w danej kategorii wiekowej, natomiast limit czasu wynosił 120 minut. Jedną z ciekawostek jest fakt, że oprócz uczniów elbląskich szkół w imprezie wystartowała także młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej z ul. Saperów, którzy, jak na debiutancki występ, nieźle radzili sobie w lesie.

Podczas sobotniej rywalizacji najwięcej uczestników zgłosiło się do biegu w kategorii szkół gimnazjalnych dziewcząt. Spośród ośmiu zawodniczek najszybciej na mecie zameldowała się Julia Typańska z Gimnazjum nr 7, która wyprzedziła pozostałe biegaczki reprezentujące Gimnazjum nr 3 Monikę Skoplak i Klaudię Zielińską. Równie ciekawie było także wśród chłopców, gdzie dwa pierwsze miejsca padły łupem rodziny Banachów. Zwyciężył Piotr Banach przed Kamilem Banachem (obaj Gimnazjum nr 8), natomiast na najniższym stopniu podium stanął Kamil Lewańczyk z Kamionka Wielkiego.

Sporo emocji wzbudziły także biegi w kategorii Open. Z grona pięciu przedstawicielek płci pięknej zwyciężyła Magdalena Orzechowska, która wyprzedziła ubiegłoroczną triumfatorkę całego cyklu Grand Prix Elbląga Janinę Banach. Jeśli nic się nie zmieni, to także w tym sezonie będziemy oglądali zaciętą rywalizację pomiędzy obiema zawodniczkami, które są głównymi kandydatkami do zwycięstwa w całym cyklu GP. Podczas pierwszych zawodów w nowym sezonie na trzeci miejscu rywalizację ukończyła Aleksandra Różalska. Podobnie sytuacja wygląda wśród mężczyzn, gdzie o miano najlepszego biegacza zacięty bój toczą głównie zawodnicy z Elbląga. Tym razem najszybszy okazał się ubiegłoroczny zwycięzca Piotr Światkowski z Woliniusz.pl Team, który jako pierwszy przekroczył linię mety. Drugie miejsce zajął Andrzej Patrejko reprezentujący JW 4260, a trzeci na mecie zameldował się Mateusz Gagjew.

– W kategorii rodzinnej obyło się bez niespodzianki, a zwyciężyła ekipa Marka Oziemkiewicza – wyjaśnia Bolesław Czechowski. – Druga była rodzina Orzechowskich, a trzecie miejsce zajęła najstarsza rodzina Wasickich, którym należą się szczególne słowa uznania, gdyż biorą udział praktycznie w każdych zawodach. W pozostałych kategoriach zwyciężali na ogół faworyci. Na uwagę zasługuję także trzecie miejsce Mateusza Gagjewa w kategorii Open. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i medale, a wśród uczestników wylosowano także upominki rzeczowe ufundowane przez EKO GRYF oraz monografię 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej ufundowaną przez KLUB 16 PDZ. Podziękowania należą się także budowniczym trasy Kazimierzowi Szulżyckiemu i Krzysztofowi Banachowi za przygotowanie oraz organizacje zawodów.

Kolejne zawody II rundy VIII edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, rozegrane zostaną w sobotę, 19 listopada Bażantarni. Biuro zawodów mieścić się będzie przy restauracji Myśliwska. Przyjmowanie zgłoszeń drogą mailową (kazek14521@onet.pl, bolesaw.czechowski@interia.pl) lub w dniu imprezy w biurze zawodów w godzinach 9:30-9:45. Start zaplanowano na godz. 10:00. Więcej informacji o zawodach, wyniki, terminarze, punktacje generalną oraz galerie zdjęć, można znaleźć na stronie internetowej MOSiR w zakładce Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację.

MOSiR

Przekaż znajomym