Fot. nadesłane

Fot. nadesłane

W dniach 16–17 września młodzież Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług (10 chłopców + 7 dziewcząt) brała aktywny udział w obchodach upamiętniania agresji Sowietów na Polskę w 1939 roku oraz zapoznała się z historią walk 3. Brygady Wileńskiej AK po 1945 roku, dowodzoną przez kapitana Rajmunda Rajs ps. „Bury” na terenie Gminy Wydminy powiat Giżycko.

W niedzielę 17 września po mszy św. w intencji Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych w kościele p.w. Królewicza Kazimierza w Orłowie, na miejscowym cmentarzu w Panteonie – niedawnym miejscu pochówku
poległych 16 lutego 1946 roku pod Gajrowskimi w największej bitwie podziemia niepodległościowego Warmii i Mazur, odbyło się złożenie wieńców i zapalenie zniczy.

– Naszą Szkołę reprezentował również poczet Sztandarowy. Głównym punktem tego dnia była I Ogólnopolska Młodzieżowa Sztafeta Szlakiem Żołnierzy Wyklętych „Gajrowskie – Wydminy” (17 km podzielonych  na 17 odcinków jednokilometrowych). Zespół ZSIŚiU– z pośród 20 biorących
udział w tej sztafecie – zajął piąte miejsce. Na zakończenie był wspólny posiłek z wojskowej kuchni polowej – podsumowuje Jerzy Pędzisz – nauczyciel ZSIŚiU.

Przekaż znajomym