kasa

Jeszcze tylko do końca lipca mamy czas na podjęcie decyzji, czy chcemy pozostać w drugim filarze, czy wszystkie nasze składki oddajemy do ZUS. Obecnie szacuje się, że niespełna sześćset tysięcy osób postawiło na OFE. Nie są to jeszcze ostateczne wyniki, gdyż w ostatnich dniach ilość składanych deklaracji znacznie wzrosła.

Jak mówił dyrektor ZUS Zbigniew Derdziuk w rozmowie z TVP Info, spodziewa się on, że do końca lipca złożonych zostanie około miliona deklaracji osób chętnych pozostać przy obecnym systemie. Szacuje się, ze w OFE pozostanie niewielka ilość obecnych ich członków.

ZUS czy OFE?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Śmiało można tutaj powiedzieć, że ilu wypowiadających się, tyle jest opinii na ten temat. Liczbowo na dzień dzisiejszy przedstawia się to następująco:

Obecnie z ponad 19 procent naszej składki emerytalnej ponad 12 procent idzie na konto w ZUS, ponad cztery na subkonto w tej samej instytucji, a prawie trzy procent na OFE. Jeśli zatem zdecydujemy się wybrać wariant z deklaracją, to po pierwszym sierpnia nic się nie zmieni. Proporcje podziału naszej składki będą identyczne jak do tej pory. Jeśli jednak nie złożymy deklaracji, będzie to równoznaczne z tym, że wybieramy wariant pierwszy, czyli całość naszej składki trafiać będzie do ZUS.

Aby wypełnić deklarację, chęci pozostania przy obecnym systemie ZUS plus OFE, należy wypełnić odpowiedni formularz i wysłać go, lub dostarczyć osobiście do ZUS. Ostatni dzień, kiedy można składać deklaracje to 31 lipca.

 

Przekaż znajomym