W poniedziałek, 11 października, o godz. 17:00 zapraszamy do Sali “U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej na spotkanie autorskie z Filipem Zawadą, finalistą Nagrody Literackiej Nike za książkę „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”. Ostatnia powieść autora to „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna”. Wstęp wolny.

Filip Zawada – poeta, prozaik, muzyk, fotograf, performer, reżyser i aktor filmów offowych.

Autor tomów poetyckich: „System jedynkowy” (1997), „Bóg Aldehyd” (1999), „Snajper” (2004), „Świetne sowy” (2013), „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się” (2014), „Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty” (2017) oraz książek prozatorskich: „Psy pociągowe” (2011), „Pod słońce było” (2014), „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” (2019), „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” (2021). Książki pisarza były kilkukrotnie nominowane nagród literackich: Nagrody Poetyckiej „Silesius”, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Nike (finał). Komponuje muzykę do spektakli i filmów, był basistą w zespole Pustki, tworzył duet muzyczny Indigo Tree, obecnie gra w jednoosobowym zespole ITOITO. Oprócz wymienionych aktywności, trenuje łucznictwo.

O książce „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” z opisu wydawcy:

Nowa powieść finalisty Nagrody Literackiej Nike 2020.

Proza bez filtra.

Samolubny i zgryźliwy, szowinista starej daty i samozwańczy mentor. Dziadek Szczepan. Dnie spędza na starej kanapie z ukraińskiego burdelu, a nocami terroryzuje sąsiadów rykiem saksofonu. Tymczasem jego wnuk, bohater tej historii, dopiero wchodzi w świat dorosłych ludzi. Wkrótce się przekona, że spadki mogą być niezwykle kosztowne dla spadkobierców.

Filip Zawada, autor „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, niebanalnie, przejmująco dosadnie i bezczelnie szczerze pokazuje, jak niebezpiecznie jest zgrywać bohatera, w szczególności przed samym sobą. Opowiadając o miłości i przemocy, mistrzowsko balansuje na granicy tragedii i komedii. Udowadnia, że jego głos jest absolutnie niepodrabialny i wyjątkowy w polskiej literaturze.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Książki dobrych myśli – KsiążkoTerapia”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.