Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza 25 maja (środa) do Galerii Nobilis o godz. 18:00 na wernisaż pt. „Kolor, kreska, brokat”. Będzie to niezwykła wystawa malarstwa i grafiki artystki urodzonej w Elblągu Moniki Wyłogi. Wstęp wolny.

Monika Wyłoga to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na wydziale Tkaniny i Ubioru. Dyplom z Malarstwa obroniła w pracowni prof. Marka Czajkowskiego w 2012 r. Zajmuje się głównie malarstwem akrylowym i ilustracją. Monika Wyłoga porusza się w estetyce popu, kiczu i kampu. Postacie w jej przedstawieniach są wyretuszowane i piękne, jak pin up girls czy bohaterowie amerykańskich reklam z lat 60. Warstwa wizualna jest jednak myląca, bo treści, które przedstawia są często mroczne, dziwne i niepokojące. W jej obrazach przeplatają się przedstawienia zwierząt, dzieci, pięknych ludzi, nieskończony kosmos i brokat. Poza malarstwem zajmuje się także ilustracją i projektowaniem nadruków oraz plakatów.

Kolor, kreska, brokat – to elementy wspólne dla wszystkich prac, które powstały przez dekadę artystycznej działalności. Pierwsza przekrojowa wystawa prac Moniki Wyłogi – absolwentki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na wydziale Tkaniny i Ubioru. Dyplom z Malarstwa obroniła w pracowni prof. Marka Czajkowskiego w 2012 r. Na wystawie prezentuje ilustracje tworzone do teatralnych plakatów, projekty graficzne do jedwabnych tkanin, akrylowe malarstwo sprzed lat oraz obrazy powstałe w tym roku. Wszędzie przewija się charakterystyczny dla artystki brokat, żywe kolory, przedstawienia zwierzęce i portrety.

– Wystawa „Kolor, kreska, brokat” to 10-letnia podróż w poszukiwaniu inspiracji, w moich pracach można dostrzec różnorodne techniki i dziedziny działalności wymykające się prostym klasyfikacjom. Porządku dla zbioru prac nie wyznacza prosta chronologia, lecz wybrane motywy powracające w mojej twórczości – mówi Monika Wyłoga.

Wystawa będzie czynna do 28 czerwca w godzinach pracy CSE „Światowid” w Elblągu.

Termin i miejsce | 25 maja 2022 r. (środa), godz. 18.00, Galeria Nobilis, II piętro, CSE „Światowid” w Elblągu.