czwartek, 1 grudnia

Browar otwarty dla zwiedzających [FOTORELACJA]

Po dwuletniej przerwie elblążanie ponownie mogli zwiedzić wnętrze elbląskiego browaru i poznać tajniki wytwarzania piwa. Tradycyjnie już, chętnych nie brakowało.

Elbląski browar obchodzi w tym roku jubileusz 150. lecia. Stąd też na trasie, którą przemierzali zwiedzający napotkać można było na historyczne zdjęcia i infografiki przedstawiające rozwój firmy przez te wszystkie lata.

Zwiedzający w kilkunastoosobowych grupach mieli szansę nie tylko poznać historię zakładu, ale także cykl tworzenia sporządzanego tam napoju po linie butelkową i puszkową oraz myjnię butelek.

Zakład został założony w 1872 jako Elbinger Aktien-Brauerei (Towarzystwo Akcyjne Browar Elbląski). W 1880 browar został przejęty przez spółkę Brauerei Englisch Brunnen (Browar Angielski Zdrój), która pod tą nazwą produkowała piwo w Elblągu do 1945. W okresie poprzedzającym I wojnę światową zakład stał się na tyle znaczącym producentem w Niemczech, że od 1900 był oficjalnym dostawcą piwa na dwór cesarza Wilhelma II Hohenzollerna.

W 1945 browar uległ zniszczeniu. Szybko został jednak odbudowany i w 1946 wznowił produkcję. W okresie PRL wchodził w skład Elbląskich Zakładów Piwowarskich. W 1991 został sprywatyzowany. Powstała spółka Elbrewery Company Limited, której głównym udziałowcem było australijskie przedsiębiorstwo Brewpole Pty Ltd.

W latach 90. XX wieku browar w Elblągu został gruntownie zmodernizowany. Jego moce produkcyjne w 1996 wynosiły 2 mln hektolitrów piwa rocznie. Nowi właściciele zadbali o promocję nowej marki swojej firmy. Duża kampania reklamowa spowodowała, że piwo z browaru o nazwie EB stało się rozpoznawalne w całej Polsce.

W 1998 przedsiębiorstwo Brewpole sprzedało swoje udziały w Elbrewery Company Limited holenderskiemu koncernowi Heineken International Beheer B.V. W wyniku tej transakcji browar w Elblągu w 1999 wszedł w skład grupy piwowarskiej Grupa Żywiec SA

Na początku XXI w. browar przeszedł kolejną modernizację i rozbudowę. Od 2004 nosi nazwę Grupa Żywiec S.A., Browar w Elblągu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszego dnia otwartego