poniedziałek, 26 września

„Goi Ty Nasha Pani”. Zobacz nowy teledysk polsko-ukraińskiej grupy Dagadana

Klip promuje najnowszą płytę zespołu zatytułowaną „Tobie”, która ukazała się 2021 roku.

– Oddajemy w Wasze ręce nasz intymny manifest, największe marzenie i życzenia płynące z samej głębi serca. Dzielcie się nimi i uwierzcie, że się spełnią – mówią muzycy Dagadany. – Kiedy powstawała piosenka “Goi Ty Nasha Pani” nasze plany i potrzeby były w innych miejscach. To było jeszcze przed pandemią, przed pełnowymiarową wojną w Ukrainie, ogólnym światowym przesileniem. Jednak tak jak wtedy – tak i dziś mamy jedno marzenie i wielkie życzenie. Wyraziliśmy je w tej piosence. Gazdyni Ukrainie życzymy szeroko pojętego pokoju i zwycięstwa. Życzymy, żeby nikt nie kradł jej ziemi, żeby żadna kropla krwi nie została przelana na marne, a język ukraiński był słyszalny w każdym zakątku tego pięknego kraju. Gospodyni Polsce życzymy, żebyśmy mogli usiąść za jednym stołem, czując się szczęśliwymi – bez względu na pochodzenie, poglądy polityczne, wyznanie czy orientację seksualną. Życzymy, żeby głosy naszych mądrych dzieci zostały usłyszane i docenione przez możnych tego świata.

Śpiewamy po ukraińsku i po polsku. Jednak, aby nasz głos był jeszcze bardziej dobitny i wyraźny – nasze życzenia „wyśpiewaliśmy” w ukraińskim i polskim języku migowym.

Teledysk wyreżyserował Maciej Kosmowski, choreografię ułożyła Natalia Kliśka, a przełożeniem tekstu na język migowy zajęła się Lesya Lupookova. 

„Goi Ty Nasha Pani” promuje wydany w 2021 roku album „Tobie”. Na płycie można usłyszeć bogactwo stylistyczne, wynikające z wędrówek po różnych krajach oraz otwartości na łączenia muzycznych światów z szacunkiem dla swoich korzeni. Ludowe melodie, transowość i wielogłos korespondują z jazzowym groovem, improwizacjami, taneczną elektroniką. 

„Tobie” w serwisach streamingowych: https://ffm.to/DagadanaTobie

Album na płycie CD można zamówić na KulturalnySklep.pl