środa, 30 listopada

Kopernik – ambasador współpracy

To tytuł najnowszego projektu realizowanego przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne a Partnerami są: Stowarzyszenie „Wspólnota wiejska w Ławaryszkach” (Litwa) , Szkoła Polska – Centrum Wielofunkcyjne w Mościszkach (Litwa), Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, Gmina Elbląg i „Mennonickie Inspiracje”.

Ten słynny, przede wszystkim astronom, żył w latach 1473 – 1543 a że jego związki z naszym regionem były bardzo bliskie, już teraz chcemy przypomnieć kim był i jak ważną odegrał rolę w wielu dziedzinach życia.

Celem tego projektu jest też nawiązanie współpracy między społecznością wiejskiej Gminy Elbląg w Województwie Warmińsko-Mazurskim a społecznością wiejskiej Gminy Ławaryszki – Lavoriškių seniūnija, w rejonie wileńskim na Litwie poprzez przedsięwzięcia, młodzieży i osób z nią pracujących, służące przygotowaniu obchodów jubileuszowych 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w lokalnych środowiskach Partnerów.

Do Elbląga przyjeżdża 8 osobowa grupa z Litwy, która będzie współpracować z podobną grupą z naszej Gminy. Pięciodniowy pobyt upłynie pod znakiem słynnego Astronoma. Dzieci będą uczestniczyły m.in. w spacerach edukacyjnych, warsztatach które pokażą jak tworzyć gry, quizy, lapbook.

W ramach projektu organizatorzy zaproszą do udziału w astronomicznych podchodach, warsztatach kreatywnych, teatralnych. Będzie też spotkanie „Pod gwiazdami” i wycieczka pod hasłem „Odkrywamy Frombork Kopernika”. To tylko część atrakcji jakie czekają na uczestników projektu, który jest realizowany dzięki dofinansowaniu przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.