poniedziałek, 26 września

Wojsko ma dziś swoje święto. Co się będzie działo?

Rokrocznie od 1992 roku 15 sierpnia to Państwowe święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 r. W tym roku przypada 102. rocznica tego zwycięstwa. Z tej okazji w Elblągu wojsko zorganizuje dla mieszkańców festyn (starówka) a telewizja publiczna duży koncert transmitowany na żywo na antenie telewizyjnej dwójki (Wyspa Spichrzów). Z kolei władze samorządowe uczczą święto podczas obchodów przy przy pomniku Twórców Niepodległości.

W samo południe Witold Wróblewski – Prezydent Elbląga, Antoni Czyżyk – Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Andrzej Adamczyk Prezes Zarządu Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków RP zapraszają do udziału w obchodach 102. Rocznicy Bitwy Warszawskiej. Całość odbędzie się przy pomniku Twórców Niepodległości.

O godzinie 13:00 na starówce rozpocznie się festyn wojskowy podczas którego, jak informują organizatorzy, będzie można zobaczyć to co w Wojsku Polskim najlepsze – będzie nowoczesny sprzęt wojskowy, wojskowa muzyka, grochówka oraz oczywiście sami bohaterowie dnia – żołnierze wszystkich rodzajów polskich sił zbrojnych. Będą atrakcje dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych. Dla każdego znajdzie się miejsce i każdy znajdzie tu coś ciekawego. Podczas pikniku każdy zainteresowany służbą w wojsku będzie mógł uzyskać wszystkie potrzebne ku temu informacje.

– Będziemy zachęcać do dołączenia do nowej formuły służby – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Każdy będzie mógł sprawdzić jak wiele Wojsko Polskie może mu dać i kim może zostać w armii. A możliwości jest co nie miara – służbę można podjąć w każdym zakątku Polski i w dowolnie przez siebie wybranej specjalności. Zostań więc pancerniakiem, pilotem, marynarzem, żołnierzem cyberwojsk – kim tylko chcesz. Wybór należy do Ciebie – zachęcają wojskowi.

O godzinie 16:00 przed Ratuszem Staromiejskim zaplanowano wyświetlenie filmu „Jack Strong” z Marcinem Dorocińskim.

Na zakończenie dnia o 20:00 na Wyspie Spichrzów rozpocznie się transmitowany na żywo w TVP 1 koncert pn. „Koncert piosenki wojskowej państw NATO”, który odbywa się w ramach Wakacyjnej Trasy Dwójki. Wystąpią: Captain Jack, Halina Frąckowiak, Dagmara Bryzek, Trubadurzy, Tre Voci, Julia Belei, Filip Lato, Marien, Jan Pietrzak oraz Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.